Aktualitet

"Nuk jam ndaluar nga policia greke", pas Ismailajt reagon sërish PD

Shkruar nga Liberale
"Nuk jam ndaluar nga policia greke", pas Ismailajt reagon sërish

Në një deklaratë për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi tha se kjo parti nuk ka asnjë detyrë që të verifikojë të kaluarën e kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, duke bërë fajtor kryeministrin Edi Rama dhe Prokurorinë e Përgjithshme.

Më herët PD i drejtoi një kërkesë Prokurorisë, ku shkruante se Qerim Ismailaj, ndodhet në kushtet e ndalimit për të kandiduar dhe për t’u zgjedhur në një funksion të lartë publik, për shkak se dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Greqi dhe se në periudhën 1999-2000 ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke.

Në fjalën e tij Bardhi u shpreh se do të vërtetojnë zyrtarisht dënimin e Ismailajt.

“Sot PD i ka kërkuar zyrtarisht Prokurorisë së Përgjithshme verifikimin e të kaluarës kriminale të Edi Ramës së Mallakastrës. Sipas të dhënave të mbledhura nga PD, Qerim Ismailaj rezulton se ndodhet në kushtet e ndalimit të kandidimit për një post publik.

Ky është rasti i katërt pas atij të Shkodrës, Vorës dhe Vau të dejës që konfirmon se Rama ka ardhur në pushtet falë mbështetjes së krimit të organizuar. Si të tjerët dhe Ismailaj u përbetua se nuk ka pasur probleme në Greqi. Ky është mashtrim. Ai njëlloj si

Edi Rama e di se është i dënuar në Greqi. PD po punon dhe shumë shpejt do provojë për opinionin publik se Edi Rama i Mallakastrës ka të shkuar kriminale dhe në bazë të ligjit të dekriminalizimit nuk duhet të ushtrojë asnjë funksion publik”, deklaroi Bardhi.

Mirëpo ky i fundit tha se “nuk kam asnjë lloj dijenie. Jam i hapur për çdo lloj verifikimi të mundshëm. Unë punoj si kryetar, kam dorëzuar formularin e dekriminializimit. Nuk jam ndaluar nga policia greke, në asnjë rast”. /Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH