Aktualitet

MSH: 92 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

Shkruar nga Liberale
MSH: 92 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë deklaroi se nga 2851 testime kanë rezultuar pozitivë 92 raste. Ndërkohë që raportohet për 1 humbje jete në 24 orët e fundit, bëhet fjalë për vdekjen e aktorit të madh Guljelm Radoja.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,851 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 92 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 24 raste në Tiranë, 13 në Shkodër, nga 5 raste në Devoll, Elbasan, nga 4 raste në Korçë, Vlorë, nga 3 raste në Krujë, Fier, Berat, Gjirokastër, Malësi e Madhe, nga 2 raste Durrës, Kurbin, Lezhë, Mirditë, Shijak, Skrapar, Patos, nga 1 rast Kavajë, Pogradec, Sarandë, Delvinë, Gramsh, Kuçovë, Poliçan, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 842 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 113,468 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 112 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, nuk e ka fituar betejën me covid19 aktori Guljelm Radoja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes dhe të afërmve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (05 Maj 2021)

Raste të reja ditore 92

Të shëruar në 24 orë 842

Të shtruar në spitale 112

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2,851

Testime totale 646,814

Raste pozitive 131,419

Raste të shëruara 113,468

Raste Aktive 15,548

Humbje jete 2,403

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13096

Fier 607

Shkodër 370

Durrës 246

Korçë 238

Gjirokastër 242

Vlorë 240

Elbasan 132

Dibër 98

Kukës 96

Berat 95

Lezhë 88

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH