Aktualitet

Meta: Intensifikojmë aksionin opozitar, s’ndalemi nga Rama

Shkruar nga Liberale
Meta: Intensifikojmë aksionin opozitar, s’ndalemi nga Rama

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, tha se opozita do të intensifikojë aksionin e saj për të rrëzuar kryeministrin Edi Rama nga pushteti. Meta u shpreh se opozita ka potencial për t’u përmirësuar, teksa e konsideroi atë si një opozitë të vërtetë dhe në rritje.

Basha nuk donte të gjente forcë dhe atë që kishte ja dorëzoi Ramës. I dorëzoi mandatet, reformën në drejtësi, pushtetin lokal, pra ja dorëzpjë të tëra. Aktualisht kemi një opozitë që pavarësisht disavantazheve që kanë të bëjnë me të kaluarën, është një opozitë në rritje, e forcuar dhe që e ka detyruar kryeministrin të thotë publikisht se nuk ka mëndërmend të hskojë në parlament të merret me opozitën. Pra kemi një kryeministër të dorëzuar para opozitës. Ka shumë potencial për t’u përmirësuar, por është një opozitë e vërtetë që ka axhendën  e saj që nuk paracaktohet nga qeveria dhe një opozitë që do e përshkallëzojë jo vetëm aktivitetin e saj, por është edhe një opozitë që nuk ndalet dot nga ky pushtet”, tha Meta i ftuar në RTSH.

Kreu i PL-së u shpreh se opozita do të kthejë parlamentarizmin, teksa theksoi se nuk do të lejojnë që t’i pengohet aksioni.

Përshkallëzimi është që nga parlamenti ky opozita do fuqizojë përpjekjet për të kthyer parlamentarizmin. Nuk e ka bllokuar opozita parlamentin, por Rama. Opozita ka paraqitur njësërë projektligjesh”, u shpreh Ilir Meta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH