Showbiz

Mesazhi romantik në shishen e hedhur në liqen 11 vjet më parë, pas shumë kërkimesh gjendet çifti që e kishte shkruar

Shkruar nga Liberale
Mesazhi romantik në shishen e hedhur në liqen 11 vjet më

Dy të dashuruarit e lumtur janë Sabrina dhe Dennis Schëalbe dhe janë përkatësisht 37 dhe 40 vjeç. Ata njihen prej njëzet vitesh dhe u martuan në vitin 2011. Mesazhi në një shishe të hedhur në liqenin “Garda” 11 vjet më parë vuri në lëvizje bashkinë e qytetit, që nisi kërkimet të turistëve dhe mediave për të gjetur se kush e kishte shkruar, duke afruar edhe surpriza si dhe një çmim të madh.

Më në fund janë përgjigjur autorët e mesazhit të Malcesine në shishe . Tani ata kanë emrat dhe mbiemrat dhe mbi të gjitha vazhdon historia e tyre e dashurisë që nisi në liqenin e Gardës . Dy të dashuruarit e lumtur janë Sabrina dhe Dennis Schëalbe dhe janë përkatësisht 37 dhe 40 vjeç. Ata njihen prej njëzet vitesh dhe u martuan në vitin 2011 duke zgjedhur Malcesine si destinacion muajin e mjaltit.

Sabrina dhe Dennis janë nga Hamburg dhe kanë jetuar për disa vite në Ellerbek, një fshat i vogël me rreth 4000 banorë në Schlesëig-Holstein, në periferi të qytetit të tyre të lindjes. Ai është një inxhinier mekatronik për një prodhues të njohur makinash, ajo kujdeset për djalin e tyre dyvjeçar dhe jeton me sklerozë të shumëfishtë, duke u përpjekur të mbajë sa më normale rutinën e të gjithë familjes.

Lajmi ka mbërritur në Austri, ku aktualisht ndodhen me pushime. “Ne kishim zgjedhur Malcesine - tregon Sabrina për ANSA - për bukurinë e vendit, aq shumë të lavdëruar nga fiksioni gjermanik, dhe gjithashtu sepse kam frikë nga fluturimi dhe prandaj doli të ishte zgjedhja perfekte për një udhëtim rrugor. Kaluam shumë mirë dhe vendosëm të ktheheshim edhe tre herë. E dyta, në gusht 2012, ishte ajo në të cilën një mbrëmje, pas një darke romantike përballë liqenit, vendosëm të shkruanim atë shënim, ta mbyllnim brenda një shishe Limoncello dhe t'ia besojmë ujërave të Gardës, duke shpresuar se do të na sillte fat, siç bëri në të vërtetë”.

Arritur me ftesë të Administratës Malcesine, Sabrina dhe Dennis kanë rënë dakord me dëshirë t'i thonë njëri-tjetrit dhe të konfirmojnë se do të kthehen së shpejti, ndoshta në shkurt, me rastin e festës së të dashuruarve. Me siguri do të jetë një rikthim “i bukur” për ta dhe për të gjithë ata që e kanë ndjekur historinë e tyre, siç është tatuazhi në parakrahin e Sabrinës, i shkruar në italisht, i frymëzuar nga emocionet, që nuk pushojnë së mahnituri, frymëzuar nga liqeni Garda. “Malcesine është entuziaste për këtë histori të bukur dhe i gjithë komuniteti ynë pret të gjejë sërish Sabrinën dhe Denisin – nënvizon Sara Pallua, këshilltare për turizmin e bashkisë. “Gara” ishte emocionuese, ku përfshiu shumë media italiane, gjermane dhe austriake – të cilët i falënderoj që gjetën autorët e mesazhit në shishe. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH