Aktualitet

Mazniku: Dskutojmë projektin, por jo rindërtimin e Teatrit Kombëtar

Shkruar nga Liberale
Mazniku: Dskutojmë projektin, por jo rindërtimin e Teatrit

Drejtuesja e organizatës jofitimprurëse Europa Nostra, tha se nuk është kurrë vonë për t’iu rikthyer dialogut për kompromis me qytetarët dhe artistët, të cilët kërkojnë rindërimin e teatrit ashtu siç ishte.

Por, ënkryetari i Bashkisë Tiranë, Arbjan Mazniku deklaroi në 'Ilva Now' se rindërtimi nuk diskutohet, por vetëm projekti për ndërtimin.

“Do të kemi teatër në të njëjtin truall, shumë më të mirë se ai që ishte, me më shumë hapësira se ai që ishte dhe ka shumë vend për diskutim që projektin ta sjellim në standarde më të mira për artistët, por ne nuk mund të bëjmë një ndërtesë të re të vjetër, apo falso-historiko,” – tha Mazniku.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH