Aktualitet

"Luks i shfrenuar kur kthehen në Shqipëri", media britanike: Çdo familje ka 1 djalë në Angli, braktisin shkollën për të punuar në 'ndërtim'

Shkruar nga Liberale
"Luks i shfrenuar kur kthehen në Shqipëri", media britanike:

Shqiptarët sërish kryefjalë në medien britanike. Këtë herë ka qenë gazetari i "Daily Express", Zak Garner-Purkis, i cili i ka kushtuar një shkrim emigrantëve shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Britaninë e Madhe.

Në reportazh ai ka treguar se ka vizituar Shqipërinë, ku përshkruan përshtypjet e tij dhe se ka takuar shumë njerëz në veri të Shqipërisë, aty ku sipas tij, thuajse çdo familje ka një djalë në Angli.

Më tej ai rrëfen për jetën e luksit që bëjnë shqiptarët në Shqipëri kur kthehen nga Anglia, makinat e shtrenjta me të cilat lëvizin në qytet e fshat, si dhe sesa e zakonshme është për ta “shtëpia e barit”, por mbi të gjitha dëshira e adoleshentëve për të braktisur shkollën dhe për të shkuar në Britaninë e Madhe, atje ku mund të kenë emigruar një pjesë e mirë e shokëve dhe fisit.

REPORTAZHI nga Zak Garner-Purkis

Teksa Mercedesi i errët me targa britanike kalon në rrugë, në timon shihet një djalë rreth të 20-tave. Ende pa vënë briskun e parë në fytyrë, ai përkulet mbrapa dhe nxjerr një cigare nga dritarja.

“Këtë (makinën) e bleva duke punuar disa muaj në Londër,” na thotë ai duke shtuar me një buzëqeshje në fytyrë, “Punoja në “ndërtim”.

Të gjithë e dinim se kjo nuk ishte e vërteta. Pavarësisht se sa nevojë ka Britania për krahun e punës në ndërtim, nuk kishte mundësi që ai djalë i dobët, veshur me tuta, të fitonte mjaftueshëm para sa për të blerë një Mercedez të tipit të fundit. Ai e siguroi atë nga "shtëpia e barit".

Djali i Mercedezit ishte njëri nga shumë djemtë e tjerë “londinez” që pamë gjatë udhëtimit tonë në Shqipëri këtë muaj. Nga malet e veriut, deri në rrugët e frekuentuara të Tiranës, pasuria e tyre shfaqej kudo.

Pothuajse sa herë që flisnim me një person që kishte të afërm në Britani, përmendeshin shtëpitë e barit.

Gjysma e të afërmve të m'i punojnë në ndërtim dhe gjysma tjetër në shtëpi droge,” na tha një adoleshent në një shkëmbim bisede. Ishte befasuese se sa e zakonshme ishte.

Duam apo jo, Britania ka qenë prej vitesh konsumatori më i madh i drogës në Evropë. Tregu ynë i madh dhe fitimprurës është një magnet për tregtarët e drogës nga e gjithë bota, kështu që nuk është çudi që bandat shqiptare, të cilat tashmë kanë marrë përsipër tregtinë e kokainës, të fokusohen në Britaninë e Madhe.

Por ishte tronditëse se si ishte bërë një aktivitet i zakonshëm që dikur konsiderohej krejtësisht tabu nga njerëzit në vendin e ish-bllokut komunist.

Të rinjtë po braktisin diplomat universitare për të kapërcyer Kanalin dhe për të rrezikuar jetën në prodhimin e drogës, ndërsa shqiptarët mesatarë punëtorë luftojnë për të blerë një shtëpi në një treg të shtrembëruar nga biznesmenët e pastrimit të parave.

Nga ana tjetër duke u shtuar opsionet që vajzat shqiptare të martohen me një djalë që punon në një shtëpi bari dhe është bërë i pasur nga trafiku i drogës, ka ulur madje shanset që këto vajza të jenë shënjestër e trafikantëve të mishit të bardhë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH