Sport

Anglezët duhet të marrin një vendim historik? A do të hiqet VAR-it nga Premier Liga?

Shkruar nga Liberale

Anglezët duhet të marrin një vendim historik? A do të hiqet

Më 6 qershor, klubet angleze do të kenë një votim historik për heqjen apo jo të VAR-it në Ligën Premier dhe ky është lajmi që tronditi ishullin mbrëmë.

Teknologjia VAR u prezantua në Ligën Premier pesë sezone më parë, dhe gjatë gjithë atyre viteve gjyqtarët në dhomën e VAR-it morën vendime të diskutueshme në shumë raste, veçanërisht kur bëhet fjalë për dhënien e penalltive.

Ndaj Wolverhampton, ndaj të cilit Fulhamit iu dhanë dy penallti inekzistente në dhomën e VAR-it, paraqiti një kërkesë për votim për heqjen e teknologjisë VAR nga sezoni i ardhshëm dhe më 6 qershor do të zbulojmë nëse anglezët do të kthehen në sistemi i vjetër i gjykimit.

Wolves ka paraqitur nëntë argumente për heqjen e VAR-it në kërkesën për një pikë të rendit të ditës së votimit, e cila do t’u paraqitet klubeve.

VAR ndikon në festimet e golave ​​pasi lojtarët tani duhet të presin një vendim nga dhoma e VAR përpara se të festojnë, gjë që vret sharmin e futbollit.

Frustrimi dhe konfuzioni për tifozët për shkak të kontrolleve shpesh shumë të gjata të VAR-it dhe mungesës së një shpjegimi të vlefshëm të vendimit.

Tifozët po protestojnë gjithnjë e më shpesh në tribuna, duke fishkëllyer himnin e Ligës Premier dhe duke brohoritur kundër VAR-it.

Qëllimi i VAR-it ishte korrigjimi i gabimeve të qarta dhe të dukshme, dhe përdoret për të analizuar vendimet subjektive të gjyqtarit kryesor.

Ulja e autoritetit të gjyqtarit kryesor në fushë.

Gabimet vazhduan të ndodhin pavarësisht përdorimit të VAR-it dhe tifozët u tronditën kur gjyqtarët nuk mundën të merrnin vendimin e duhur pavarësisht pamjeve të shumta nga këndvështrime të ndryshme.

Ngadalësimi i ritmit të ndeshjeve për shkak të kontrolleve të gjata të VAR-it, që rezulton në kompensime të mëdha për gjyqtarët.

Diskutimet rreth vendimeve të VAR-it shpesh lënë në hije vetë ndeshjen, gjë që dëmton reputacionin e ligës.

Besimi i tifozëve po bie sepse vendimet e gabuara të VAR hapin hapësirë ​​për histori dhe për korrupsion.

Në mënyrë që propozimi për heqjen e VAR-it të miratohet, 14 nga 20 klube duhet ta votojnë atë. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH