Globi

Macron: Britania nuk mund të jetë edhe brenda edhe jashtë BE-së

Shkruar nga Liberale
Macron: Britania nuk mund të jetë edhe brenda edhe jashtë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar të premten se ndonëse Franca ka dëshiruar të mbajë lidhje të forta me Britaninë pas Brexitit, tani ky shtet nuk mund të presë që të trajtohet në të njëjtën mënyrë sikur në kohën që ishte pjesë e Bashkimit Evropian.

“Nuk mund të jetë brenda dhe jashtë. Populli britanik ka vendosur të largohet nga Bashkimi Evropian. Nuk do të ketë obligimet e njëjta, ndaj edhe nuk do të ketë të drejtat e njëjta”,-u shpreh ai.

Macron ka thënë se ai do të mbrojë interesat e peshktatarëve, bujqve dhe punëtorëve francezë, në negociatat që do të zhvillohen në të ardhmen mes Britanisë dhe BE-së. “Në këto negociata, të 27 vendet do të jemi të bashkuara”, -ka thënë ai.

Lideri francez njihet për një linjë të ashpër ndaj Brexitit, që nga fazat fillestare të këtij procesi.

Pas largimit të Britanisë nga BE-ja më 31 janar, Mbretëria e Bashkuar do të hyjë në një periudhë tranzitore 11-mujore, në të cilën do të zbatojë rregullat e bllokut evropian mirëpo nuk do të përfaqësohet në institucionet e tij. Kjo periudhë pritet të zgjasë deri më 31 dhjetor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH