Globi

Ky qytet është “përmbytur” katër herë në 30 vitet e fundit me peshq që bien nga qielli

Shkruar nga Liberale

Peshq të gjallë ranë shi në një qytet të izoluar australian që është përmbytur katër herë në 30 vitet e fundit, më së fundi në 2010. Shiu i peshkut ra në qytetin e vogël të Lajamanu, një komunitet i vogël në Territorin Verior të Australisë.

"Pashë një stuhi të madhe që po i afrohej komunitetit tim dhe mendova se ishte vetëm shi," tha për ABC News Andrew Johnson Japanangka, një banor i qytetit dhe një anëtar i Këshillit Rajonal Qendror. “Por kur filloi të bjerë shi, pashë edhe peshq që bien”, shtoi ai.

Ihtiologu (degë e zoologjisë e përkushtuar për studimin e peshqve) i Muzeut të Queensland, Geoff Johnson e identifikoi atë si një purtekë australiane me madhësinë e pëllëmbës së një fëmije. Shiu ra natën dhe njerëzit i panë në mëngjes, të shpërndarë në të gjithë qytetin. Shumë nga peshqit ishin gjallë.

Deri më tani, fenomeni nuk është shpjeguar. Qyteti u mbush me peshq në vitet 1980, 2004 dhe 2010. Herën e fundit që ndodhi, peshqit që ranë shi mbi qytet ishin të të njëjtit lloj.

Lajamanu ndodhet buzë një shkretëtire. Një tjetër teori thotë se peshku nuk ra nga qielli, por arriti në qytet pas një përmbytjeje.

E pazakontë, por jo e paprecedentë

Fenomeni i rënies së peshkut nga qielli është i pazakontë, por jo i paprecedentë. Tashmë janë regjistruar raste të shiut me bretkosa, lakuriq nate, krimba apo merimanga. Arsyeja e saktë për këtë fenomen nuk dihet, por një teori kryesore sugjeron se kafshët mund të jenë rrëmbyer nga një vorbull uji - një kolonë ajri si tornado që formohet mbi ujë dhe e çoi peshkun në një rrugë të gjatë përmes atmosferës.

"Ne kemi parë liqene të vegjël praktikisht të zbrazur nga uji nga një tornado që erdhi nëpër zonë," tha Ernest Agee i Universitetit Purdue. "Kështu që nuk do të ishte e paarsyeshme që të 'bierë shi' me bretkosa (ose krijesa të tjera) nga qielli."

Një ngjarje e ngjashme ka ndodhur në qytetin e Texarkana, Teksas, në vitin 2021. Në atë rast, u ngrit një teori tjetër se zogjtë i pështynë peshqit kur fluturuan mbi qytet. I njëjti shpjegim u dha në vitin 2022 kur mijëra açuga (lloj peshku) ranë nga qielli mbi San Francisko në vitin 2022./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH