Aktualitet

KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Krimeve të Rënda

Shkruar nga Liberale
KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Krimeve të Rënda

Komisioni i Pavarurur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtaren e Krimeve të Rënda Iliriana Olldashi, pretendente për t’u bërë pjesë e Gjykatës Speciale.

Dosja e gjyqtares u shqyrtua nga trupa gjykuese e përbërë nga Etleda Çiftja, Pamela Qirko dhe Xhensila Pine.

Olldashi ka shqyrtuar disa nga çështje të rëndësishme. Në vitin 2016 ajo ka firmosur vendimin për caktimin e masës së sigurisë në mungesë ‘arrest me burg’, për Klemend Balilin, i cili ishte në arrati.

Ndërsa në korrik të vitit 2018, gjyqtarja liroi nga burgu ish-drejtuesi i ARRSH-së dhe funksionarin e LSI Dashamir Xhika, i akuzuar për “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” gjatë ndërtimit të aksit Tiranë-Elbasan./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH