Globi

Koronavirusi/ Disa mësime nga vala e dytë e infeksioneve në Japoni

Shkruar nga Liberale
Koronavirusi/ Disa mësime nga vala e dytë e infeksioneve në

Dikur është parë si një histori suksesi - një rajon që ka punuar për të përmirësuar, gjurmuar dhe izoluar virusin - duke çuar në një rënie të madhe të numrave. Por Hokkaido është përsëri në qendër të vëmendjes ndërsa përpiqet të merret me një valë të dytë të infeksioneve.

Në fund të shkurtit, Hokkaido u bë vendi i parë në Japoni që shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të Covid-19.

Shkollat ​​u mbyllën, tubimet në shkallë të gjerë u anuluan dhe njerëzit u "inkurajuan" të qëndrojnë në shtëpi. Pushteti vendor gjurmoi virusin me vendosmëri - duke gjurmuar dhe izoluar në mënyrë agresive këdo që do të kishte kontakte me viktimat.

Politika funksionoi dhe deri në mes të marsit numri i çështjeve të reja ishte rënë në një ose dy në ditë. Më 19 Mars gjendja e jashtëzakonshme u hoq, dhe në fillim të Prillit, shkollat ​​u rihapën.

Por tani, vetëm 26 ditë pasi u hoq gjendja e jashtëzakonshme, duhej të imponohej një e re.

Hokkaido ka vepruar në mënyrë të pavarur nga qeveria qendrore, e cila vendosi Tokio, Osaka dhe pesë prefektura të tjera në gjendje të jashtëzakonshme javën e kaluar. Gjendja e jashtëzakonshme mbarëkombëtare u shpall të enjten.

Pothuajse një histori suksesi

Në javën e kaluar, Hokkaido ka regjistruar 135 raste të reja të konfirmuara të Covid-19. Për dallim nga shpërthimi i parë në shkurt, nuk ka asnjë provë që virusi është ri-importuar nga jashtë Japonisë.

Asnjë nga rastet e reja nuk është i huaj, dhe asnjëri nga ata të infektuar nuk ka udhëtuar jashtë Japonisë në muajin e fundit. Carë na tregon kjo në lidhje me mënyrën se si u trajtua shpërthimi i virusit në Hokkaido?

Së pari, nëse e kapërceni atë shumë herët, mund ta merrni nën kontroll.

"Eshtë relativisht e lehtë të trajtosh grupimet, të kontaktosh rastet dhe të izolosh", thotë profesori Kenji Shibuya nga King's College London.

"Autoritetet ishin mjaft të suksesshëm në qasjen e tyre të kontrollit të grumbullit. Japonia ishte në fazën e hershme të shpërthimit atë kohë. Ishte lokalizuar dhe ishte një histori suksesi".

Masat e kontrollit të Hokkaido dukej se po funksiononin në fillim

Në këtë drejtim, Hokkaido ka njëfarë ngjashmërie me atë që ndodhi në qytetin e Koresë së Jugut, Daegu. Atje, një shpërthim i madh në një kult fetar u gjurmua në mënyrë agresive. Ata të infektuar ishin të izoluar dhe shpërthimi u shtyp.

Por mësimi i dytë nga Hokkaido është shumë më pak sigurues.

Pas shpërthimit të Daegu, qeveria e Koresë së Jugut filloi një program masiv testimi për të provuar dhe ndjekur epideminë. Japonia ka bërë të kundërtën.

Edhe tani, më shumë se tre muaj pasi Japonia regjistroi rastin e saj të parë, ajo ende po teston vetëm një përqindje të vogël të popullsisë.

Fillimisht, qeveria tha se testimi në shkallë të gjerë ishte një "humbje e burimeve". Tani është dashur të ndryshojë pak a shumë melodinë dhe thotë se do të përmirësojë testimin - por disa arsye duket se e kanë ngadalësuar atë.

Së pari, ministria e shëndetësisë e Japonisë ka frikë se spitalet do të mbushen nga njerëz që rezultojnë pozitivi - por kanë vetëm simptoma të vogla. Dhe në një shkallë më të gjerë, testimi është përgjegjësi e qendrave lokale shëndetësore dhe jo në një nivel të qeverisë kombëtare.

Disa nga këto qendra lokale thjesht nuk janë të pajisura me staf ose pajisje për t'u marrë me testimin në një shkallë të madhe. Linjat telefonike lokale janë mbingarkuar dhe madje marrja e një referimi nga një mjek është një luftë.

Kombinimi i këtyre arsyeve nënkupton se autoritetet në Japoni nuk kanë një ide të qartë se si lëviz virusi nëpër popullatë, thotë Prof Shibuya.

"Ne jemi në mes të një faze të shpërthimit," tha ai.

"Mësimi kryesor për të marrë nga Hokkaido është se edhe nëse jeni i suksesshëm në kufizimin për herë të parë përreth, është e vështirë të izoloni dhe mirëmbani kontrollin për një periudhë të gjatë. Përvec nëse zgjeroni kapacitetin e testimit, është e vështirë të identifikoni transmetimin në  komunitet dhe transmetimin në spital "

Rruga e gjatë përpara

Mësimi i tretë është se ky "realitet i ri" do të vazhdojë shumë më tepër nga sa presin shumica e njerëzve.

Hokkaido tani është dashur të rivendosë kufizimet, megjithëse versioni i Japonisë për një "bllokim" të Covid-19 është më i butë sesa ai i imponuar diku tjetër.

Shumica e njerëzve ende do të punojnë. Shkollat ​​mund të jenë të mbyllura, por dyqanet dhe madje edhe baret mbeten të hapura.

Prof Shibuya mendon se pa masa më të ashpra Japonia ka pak shpresë për të kontrolluar këtë të ashtuquajtur "valë e dytë" e infeksioneve që tani ndodhin, jo vetëm në Hokkaido, por në të gjithë vendin.

"Mësimi kryesor", thotë ai "është edhe nëse jeni i suksesshëm në kontrollimin në vend, por ka transmetim që po vazhdon në pjesë të tjera të vendit, për sa kohë që njerëzit lëvizin përreth, është e vështirë të ruani një status pa viruse".

Edhe kështu, ekonomia në Hokkaido tashmë po dëmtohet keq. Ishulli është shumë i varur nga turizmi, dhe Japonia ka ndaluar udhëtimet nga SHBA, Evropa dhe shumica e vendeve në Azi.

Një mik i cili zotëron një bar në qytetin e Chitose është detyruar ta mbyllë atë dhe të pushojë nga puna stafin e tij. Më tej në veri të qytetit të Asahikawa, Naoki Tamura na tha që bari i tij është ende i hapur por tani nuk ka pothuajse asnjë klient.

"Një ose dy vijnë çdo natë," thotë ai.

"Kanë qenë shumë turistë nga Kina dhe Azia Jug-Lindore. Ata janë plotësisht të zhdukur. Ne nuk dëgjojmë asnjë gjuhë të huaj që flitet në rrugë tani. Vende të vogla strehimi duhet të mbyllen. Bizneset e turizmit janë me të vërtetë duke luftuar."

Gjendja e re e jashtëzakonshme do të përfundojë zyrtarisht në 6 maj, fundi i festës së "Javës së Artë" të Japonisë. Por një zyrtar i qeverisë lokale që punon për shtypjen e epidemive në Hokkaido na tha që tani mund të duhet të mbajnë masa në vend për shumë më gjatë.

"Ndjehemi se duhet të vazhdojmë të bëjmë të njëjtën gjë," tha ai. "Qëllimi është të minimizojmë kontaktin midis njerëzve për të ndaluar përhapjen e virusit."

Pra, sa do të thotë kjo?

"Deri sa të gjejmë një vaksinë," thotë ai. "Ne duhet të vazhdojmë të përpiqemi të ndalojmë zgjerimin."/BBC- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH