Aktualitet

Katër dënime të përjetshme për grekun që vrau 4 anëtarët e familjes shqiptare

Shkruar nga Liberale
Katër dënime të përjetshme për grekun që vrau 4

Katër herë burgim të përjetshëm, po aq sa viktimat të cilëve u mori jetën në mënyrë brutale, vendosi sot Gjykata e Patrës. Gjyqtarët e shpallën njëzëri fajtor 61-vjeçarin për veprat penale të vrasjes, armëmbajtjes pa leje dhe përdorimit të vazhdueshëm të armëve dhe municionit.

Përveç dënimit të katërfishtë, ai u dënua edhe me 21 muaj shtesë dhe 900 euro gjobë për armëmbajtje pa leje.

Përbërja e Gjykatës së Jurisë së Përzier ishte e përgatitur plotësisht me Prokurorin e Selisë, e cila me një propozim analitik dhe tejet përshkrues “dënoi” të akuzuarin, duke hedhur poshtë të gjitha pretendimet e tij, por edhe tre faktorët lehtësues të kërkuar nga mbrojtja e tij, duke sugjeruar fajësinë për të gjitha veprat për të cilat akuzohej.

Drejtuesja e Prokurorisë së Shkallës së Parë të Patrës, Konstantoula Athanasopoulou, gjatë fjalës së saj theksoi se “i pandehuri ka vepruar me egërsi të veçantë dhe ka dashur t’i eliminojë si familje” dhe me theks të veçantë tha se “është kriminel!”.

Duke iu referuar skenës së krimit dhe mënyrës së veprimit të tij, ajo vuri në dukje se “ai vrau, qëlloi, mbyti, tërhoqi zvarrë dhe u përpoq të pastronte skenën, por ishte i pafat, sepse djali i vogël trokiti në derë. Autori ndërroi rrobat dhe u nis për në Patras, ka fshehur armën dhe nuk ka bashkëpunuar me policinë për gjetjen e armës”.

Ajo hodhi poshtë të gjitha pretendimet për çrregullim mendor dhe humbje të kujtesës, duke theksuar se i akuzuari nuk ka histori psikiatrike dhe se ka një koherencë të vërtetë në të gjitha veprimet e tij.

Vrau prindërit, mbyti dy fëmijët

Ngjarja e rëndë ndodhi marsin e kaluar në në Andravida të Greqisë. Familja shqiptare, Armando dhe Maria Kloci, së bashku me 3 fëmijët e tyre ishin qiraxhinj në shtëpinë e 61-vjeçarit grek.

Ai qëlloi me armë dy prindërit dhe mbyti dy fëmijët e mitur, 3 dhe 2 vjeç. Ndërsa fëmija i tretë, fatmirësisht nuk ndodhej në banesë në momentin e krimit, dhe ishte ai që zbuloi krimin, kur u kthye në banesë me shokët e tij për të marrë një bluzë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH