Sport

Karim Benzema largohet nga Real Madrid për në Arabinë Saudite. Pse dhe çfarë do të bëjë klubi tani?

Shkruar nga Liberale
Karim Benzema largohet nga Real Madrid për në Arabinë Saudite.

Kur ndodhi, ndodhi shpejt. Real Madrid njoftoi të dielën në mëngjes se Karim Benzema po largohej dhe pasdite ai po luante ndeshjen e tij të fundit për klubin, në barazimin 1-1 me Athletic Club në të cilin ai shënoi me një penallti dhe u zëvendësua më pas për të marrë duartrokitjet e klubit.

Madridi ka parë largime të profilit të lartë më parë, pasi lojtari beson se ka arritur në fund të ciklit të tij - Cristiano Ronaldo në 2018, Sergio Ramos në 2021 dhe Casemiro dhe Marcelo në 2022 - por kjo ndihej edhe më e bezdisshme. Benzema, 35 vjeç, është fituesi në fuqi i Topit të Artë. Ai është gjithashtu kapiteni i klubit dhe shënoi 354 gola për Madridin, më shumë se Raul Gonzalez dhe Alfredo di Stefano dhe pas vetëm Ronaldos, me 451 gola.

25 trofetë e tij përfshijnë pesë Liga të Kampionëve.

Pas 14 vitesh, ai largohet për t'u bashkuar me Al Ittihad të Arabisë Saudite.

Një lojtar që mbërriti në Madrid si një 21-vjeçar i turpshëm, introvert -- potenciali i tij për golashënues madje u vu në pikëpyetje nga trajneri i atëhershëm, Jose Mourinho -- Benzema u bë baza e nënvlerësuar e një prej skuadrave të mëdha si Real Madrid, duke fituar tre Liga të Kampioneve të njëpasnjëshme përpara se të vihej në qendër të vëmendjes për t'u bërë njeriu kryesor, në fitimin e Topit të Artë.

Sidoqoftë, sezoni 2022-23 ishte një zhgënjim. Benzema më në fund filloi të tregonte moshën e tij, dhe ndërsa shifrat  - duke përfshirë 19 gola në La Liga – nuk i krijonin ndonjë ndjenjë  përsosmërie.

ESPN ka folur me burime të afërta me Benzema dhe klubin për të kuptuar më mirë këtë fazë të fundit të rrugëtimit të tij në Real Madrid, nga kulmi i karrierës së Topit të Artë në një sezon të vështirë final, vendimi për të pranuar ofertën nga Arabia Saudite dhe Madridi.

Për shumë lojtarë, ngritja e Topit të Artë do të shënonte fillimin e një faze të re, triumfuese në karrierën e tyre. Për Benzemën, me një vështrim prapa, duket si ishte fillimi i fundit. Sezoni i tij 2021-22 ishte aq i jashtëzakonshëm dhe i pamundur - duke shënuar 27 gola në karrierë dhe 15 gola të Ligës së Kampionëve në moshën 34-vjeçare - saqë ndoshta braktisja dukej e pashmangshme. Luajti 56 ndeshje për klubin dhe kombëtaren gjatë kësaj fushate, aq sa Benzema ishte i bindur, thanë burimet për ESPN, se ngarkesa e madhe e punës solli pasoja negative në 2022-23.

Real Madrid, si gjithnjë kur i largohet një futbollist me emër, gjen mundësi për të blerë një tjetër, por që i përket së ardhmes.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH