Aktualitet

Izraeli urdhëron rrethimin e plotë të Gazës

Shkruar nga Liberale
Izraeli urdhëron rrethimin e plotë të Gazës

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant thotë se ka urdhëruar një bllokadë totale në Rripin e Gazës: “Pa energji elektrike, pa ushqim, pa karburant”.

Izraeli po kontrollon hapësirën ajrore mbi Gazën dhe vijën e saj bregdetare, dhe kufizon se kush dhe çfarë mallrash lejohen të hyjnë dhe të dalin nëpër pikat e tij kufitare.

Në mënyrë të ngjashme, Egjipti kontrollon se kush kalon brenda dhe jashtë kufirit të tij me Gazën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH