Aktualitet

"Izraeli po bën masakër", Erdogan bisedë telefonike me Papën: Vetëm krijimi i shtetit të Palestinës e ndal luftën

Shkruar nga Liberale
"Izraeli po bën masakër", Erdogan bisedë telefonike me

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Papa Françeskun, kreun e Vatikanit, ku u diskutua për konfliktet mes Izraelit dhe Palestinës.

Gjatë telefonatës Erdogan tha se sulmet e Izraelit në Gaza kishin arritur në shkallën e masakrës dhe se injoranca e komunitetit ndërkombëtar për atë që po ndodh është turp për njerëzimin dhe se të gjitha shtetet duhet të të ngrenë zërin kundër kësaj tragjedie njerëzore.

Erdogan ka propozuar se mënyra e vetme për të arritur paqen e përhershme në rajon, i cili pret vendet e shenjta të tre feve monoteiste, do të jetë e mundur vetëm me krijimin e një shteti të pavarur, sovran dhe të integruar gjeografikisht të Palestinës në kufijtë e vitit 1967, me Jerusalemin Lindor pjesë të tij.

Presidenti turk ka vendosur në dijei Papën, se Turqia po bën përpjekje të mëdha për të ofruar ndihma humanitare dhe mjekësore në Gaza dhe se të gjithë duhet të mbështesin në mënyrë aktive këto përpjekje për të siguruar dërgimin e pandërprerë të ndihmave për civilët e pafajshëm./Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH