Globi

Ishulli me njerëzit më të izoluar në botë, kushdo që guxon të shkelë aty, vdes

Shkruar nga Liberale

Besohet se ata mund të numërojnë vetëm deri në dy dhe të jetojnë në grupe të vogla prej tetë deri në dymbëdhjetë personash. Njerëzit pyesin veten nëse ata mund të ndezin zjarr apo të besojnë në një zot. Ajo që ne dimë me siguri është se Sentinelezët mbrojnë veten kundër kujtdo që i afrohet shumë ishullit të tyre të vogël në Oqeanin Indian, pothuajse 1000 km në lindje të Indisë. Ata po luftojnë me të gjitha mjetet për të mbetur ata që janë edhe sot e kësaj dite: njerëzit më të izoluar në botë.

Vrasja e misionarit amerikan

Disa vite më parë, një shtetas amerikan u vra nga banorët e ishullit për pushtimin e habitatit të tyre. Siç raportonte në atë kohë gazeta indiane "India Today", amerikani kishte injoruar të gjitha paralajmërimet e qeverisë për mos afrimin në ishull. Sipas policisë, 27-vjeçari korruptoi disa peshkatarë për ta çuar në ishullin e largët. Prandaj, burrat e zbritën amerikanin në një zonë të pyllëzuar, nga ku ai vazhdoi i vetëm. Më vonë, peshkatarët panë sesi burri u sulmua me shigjeta. Trupi i tij u tërhoq zvarrë në tokë me një litar dhe më pas u varros.

Është e diskutueshme nëse trupi i amerikanit do të rikthehet ndonjëherë - qeveria indiane thuhet se ka vendosur të mos kontaktojë me Sentinelesin pas incidentit.

Kontakti me qytetërimin ishte pothuajse fatal për Sentinelezët

Sentinelesët - pasardhës të drejtpërdrejtë të njerëzve të parë që u vendosën në Ishujt Andaman gjatë migrimit të tyre nga Afrika rreth 55,000 vjet më parë dhe stili i jetesës së të cilëve ka mbetur shumë i ngjashëm me ta edhe sot e kësaj dite - i detyrohen faktit që ata ende ekzistojnë falë aftësisë së tyre mbrojtëse. Fise të tjera indigjene të arkipelagut të Oqeanit Indian u zhdukën pothuajse plotësisht pasi ranë në kontakt me qytetërimin. Shumë u skllavëruan dhe shumica iu nënshtruan sëmundjeve kundër të cilave nuk ishin në gjendje të zhvillonin mbrojtje në izolim. Dhe ata që mbijetuan iu shfaqen ndonjëherë turistëve sot.

Ata gjithashtu donin të vendoseshin në ishullin Sentinal të Veriut dhe të largonin vendasit. Në vitin 1879, për shembull, një çift i moshuar Sentinelezë dhe disa fëmijë u larguan me forcë nga ishulli. Të rriturit shpejt u sëmurën dhe përfundimisht vdiqën, ndërsa fëmijët u kthyen përsëri - me dhurata të ndryshme dhe me sa duket edhe patogjenë të ndryshëm, por fisi i mbijetoi epidemisë së futur si dhe të gjitha përparimet e tjera nga qytetërimi.

Sigurisht, studiuesit, kineastët dhe fotografët ishin gjithmonë të interesuar për njerëzit misterioz. Në vitin 1974, një ekip filmash nga India kapi pamje të bujshme të Sentineles.

Askush nuk e di saktësisht se sa njerëz jetojnë atje

Së fundmi, indianët donin ta kthenin ishullin në një plantacion kokosi - dhe Sentinelezët donin të bëheshin fermerë. Për t'i mbajtur banorët e ishullit të nënshtruar, ata i vizitonin rregullisht dhe shkarkonin dhurata në plazh: arra kokosi, një derr, një kukull plastike. Por pasi indianëve iu desh të shikonin vendasit që fillimisht sulmonin derrin dhe kukullën me shigjeta dhe më pas i varrosnin, ata më në fund hoqën dorë dhe e lanë fisin vetëm. Në vitin 1996 ishulli u shpall zonë e ndaluar.

Që atëherë, Sentinelezët në fakt janë lënë tërësisht në duart e tyre. Ata shqetësohen vetëm çdo dhjetë vjet, kur bëhet regjistrimi. Atyre iu dërgohen disa arra kokosi në plazh - dhurata e vetme për të cilën banorët e ishullit janë të lumtur - dhe numërohen nga një distancë e sigurt se sa njerëz dalin nga shkurret. Kjo metodë, ka arritur të numërojë një popullsi prej 50 deri në 80 persona. Por ende nuk dihet saktësisht se sa njerëz janë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH