Aktualitet

I martuar dhe baba i një vajze/ Ushtari i KFOR-it humbet jetën në Kosovë, plagoset kolegu i tij

Shkruar nga Liberale

Ushtria italiane është në zi, pasi ushtari i Forcave të Armatosura, Claudio Cadeddu, ka vdekur tragjikisht orët e fundit në Kosovë ku ishte i angazhuar në një mision me njësinë e tij në kuadër të Forcës së Kosovës (KFOR). Ushtari, adjutant i diplomuar i ushtrisë italiane, ka mbetur viktimë e një aksidenti të tmerrshëm rrugor, i ndodhur gjatë një transferimi për detyrë në vendin ballkanik. Me origjinë nga Sardenja, ai ishte i martuar dhe baba i një vajze tetëvjeçare.

Cadeddu po ngiste një kamion “VM” dhe ishte nisur për në Prishtinë. Ishte automjeti i dytë i një kolone ushtarake të përbërë nga tre "VM". Në drejtim të kundërt, doli papritur një kamion civil (i cili me sa duket po udhëtonte kundër trafikut) dhe pushtoi korsinë: mjeti i parë ushtarak arriti të shmangte përplasjen, por ai që drejtohej nga Claudio Cadeddu, 47-vjeç, ishte plotësisht i mbingarkuar. Mjeti u përplas pas një peme dhe ushtari mbeti i mbërthyer.

I plagosur, por jashtë rrezikut për jetën, ka mbetur edhe kolegu 41-vjeçar i cili udhëtonte me të njëjtin mjet. Ai u transportua me helikopter të Forcave të Armatosura të SHBA-së në objektin shëndetësor të bazës ushtarake të Pejës, ku të dy shërbenin.

Në mjetin e përfshirë në aksident kanë qenë të pranishëm edhe dy qentë ushtarakë të grupit të qenve të ushtrisë. Dy kafshët edhe pse të pa lënduara janë transportuar për masë paraprake në vetë njësinë veterinare të Kfor-it.

Ngushëllimet për lajmin tragjik u shprehën nga shefi i shtabit të ushtrisë, gjenerali i Korpusit të Ushtrisë Pietro Serino dhe nga Ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto. “Gjenerali Serino, pasi mësoi lajmin e hidhur për vdekjen në Kosovë të Grd. A. Claudio Cadeddu, i shpreh ngushëllimet e thella familjes, në emër të Forcave të Armatosura dhe personelit të tij, duke i uruar shërim të shpejtë kolegut të tij të plagosur”, thuhet në një shënim nga Ushtria./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH