Aktualitet

Humbja e thellë në zgjedhjet e djeshme në Greqi, Alexis Tsipras fillon riorganizmin brenda partisë

Shkruar nga Liberale
Humbja e thellë në zgjedhjet e djeshme në Greqi, Alexis Tsipras

E “parashikuar” që në raundin e parë, humbja e Aleancës Progresive SYRIZA në zgjedhjet kombëtare, hapi “kutinë e Pandorës”, pasi atmosfera brenda opozitës zyrtare është jashtëzakonisht e rëndë në sfondin e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve, por edhe reagimin e shoqërisë tash e tutje ndaj një sërë qëndrimesh dhe nismash partiake.

Siç u shpreh presidenti i SYRIZA PS, Alexis Tsipras, në deklaratën e tij pas finalizimit të rezultatit zgjedhor, "për SYRIZA PS është mbyllur një cikël i madh krijues dhe historik", pa mundur megjithatë të parashikojë nëse opozita zyrtare do të rikthehet "së shpejti", duke qenë se humbi pothuajse 1 në 2 votues të saj, duke rënë nga 31.53% në 2019 në 17.84% në zgjedhjet e djeshme kombëtare.

Në vlerësimin e parë të rezultatit zgjedhor, “lajmi i mirë” për kryetarin e PS-së së SYRIZA-s përfshin faktin se “rreziku i shembjes, i cili u evidentua nga kutia e votimit proporcionale të thjeshtë, u shmang, ashtu si SYRIZA-PS mbetet ende opozita zyrtare", ndonëse, siç e pranoi vetë, "kemi pësuar një disfatë të rëndë zgjedhore". Pesha e disfatës është edhe ajo që shpejton si fitil çdo proces të brendshëm partiak, me kreun e SYRIZA PS që gjurmon hapat e radhës në njëzet e katër orët e ardhshme, duke folur për procese “të koordinuara dhe kolektive”.

Procedurat

Në këtë kuadër, në orët në vijim pritet të mblidhet Zyra Ekzekutive e partisë, e më pas Sekretariati politik, e më pas mbledhja e Komitetit Qendror (organi më i lartë drejtues i partisë), për të finalizuar orarin për mbajtjen e një kongresi të jashtëzakonshëm të partisë, por edhe proces zgjedhor nga baza partiake, si për Presidentin ashtu edhe për KQ të SYRIZA PS. “Koha, për të punuar në mënyrë metodike me synimin për rindërtimin tonë, nuk është e pakufizuar. Horizonti kohor i kthimit tonë janë zgjedhjet europiane në rreth një vit nga sot”, shpjegoi dje zoti Tsipras.

Me këto të dhëna, organet e SYRIZA PS ftohen të zgjedhin që nga nesër orën e zhvillimit të procedurave të brendshme partiake, të cilat kryesia e partisë thuhet se do të jetë e vendosur t'i "kanëdojë" së shpejti, në funksion të zgjedhjeve vetëqeverisëse. Megjithatë, teksa ndërhyjnë temperaturat e larta të verës dhe trishtimi i humbjes elektorale, brenda partisë orët e fundit janë shënuar mendime të dyta për një transferim të mundshëm të proceseve në vjeshtë, për të mos paraqitur fenomene çmobilizimi dhe abstenim nga ana e rreth 170,000 anëtarëve të regjistruar.

Shtypja e imët

Dhe kjo, sepse kryetari i SYRIZA PS vuri në dukje dje se "me procese do t'i marrim vendimet tona ashtu siç i ka hije një partie demokratike pjesëmarrëse", por këto tregojnë në një masë të madhe drejtimin e lëvizjeve që Alexis pritet të ndjekë në një plan personal.

I befasuar nga disa drejtues, zoti Tsipras njoftoi dje ripagëzimin e lidershipit kolektiv të SYRIZA-s nga baza partiake, pra si Presidentit ashtu edhe Komitetit Qendror të partisë, duke nisur ndryshimet në nivelet më të larta. Drejtuesit me njohuri të thella të proceseve, megjithatë dje raportuan se “ndryshimet gjithëpërfshirëse” të planifikuara nga kreu i PS-së së SYRIZA-s do të jenë thelbësore dhe shumështresore, duke përfshirë edhe fytyrat, ndërsa në të njëjtën kohë ai dërgoi mesazhe të forta në brendësi të partisë së tij.

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH