Globi

Historia e studentes që kreu vetëvrasje pasi u përdhunua. Djali nën akuzë thotë se marrëdhënie ishte  konsensuale. Spitali: Ajo qante, ishte e frikësuar

Shkruar nga Liberale
Historia e studentes që kreu vetëvrasje pasi u përdhunua. Djali

"Ndihmë, jam përdhunuar ." Disa fjalë të zhytura në dhimbje, të shqiptuara me një zë të dobët dhe me thuajse pak italishte, për të kërkuar ndihmë nga mjekët në urgjencë. Një histori vuajtjeje, të cilën Julie Tronet , studentja 21-vjeçare franceze u gjet e vdekur të dielën e kaluar në banesën e saj në zonën e San Pio të Leçes , të cilën nuk mund ta duronte. Ndërkohë, një  i ri është nën hetim për nxitje në vetëvrasjes dhe dhunës seksuale . Prokuroria mbetet në pritje të ekspertizës mjeko-ligjore për 21-vjeçaren, e gjetur e varur në shtëpinë e saj. Kurse djali nën akuzë bën të ditur se  “lidhja ka qenë konsensuale”.

Pak ditë para gjestit ekstrem, pikërisht të enjten e datës 19 tetor rreth orës 16.20, studentja franceze kishte shkuar në spitalin “Fazzi” në Lecce, e shoqëruar në triazhin e spitalit nga dy vajza, të cilat do të ishin paraqitur si gjuhëtare universitare ndërmjetës për projektin Erasmus. Julie kishte mbërritur së fundmi në Salento dhe duhej të qëndronte deri në fund të vitit. Ajo e dinte shumë pak gjuhën italiane dhe për këtë arsye preferonte të mbështetej tek përkthyes nga frëngjishtja ose anglishtja. Megjithatë, rrëfimi rrëqethës i vajzës erdhi para infermieres: “Më përdhunuan”. Pastaj e qara e dhimbshme, e mbajtur në përqafimin e njërës prej shoqeve.

Alarmi ka rënë menjëherë në urgjencë dhe ka nisur procesi i dedikuar për marrjen e përgjegjësisë dhe trajtimin diagnostik terapeutik në “Dhomë Rozë” për gratë viktima të dhunës seksuale. Në pak minuta vajzës iu bashkuan një gjinekologe dhe një mami. “Studentja nuk fliste italisht, ishte e heshtur por dukshëm e mërzitur”, kanë treguar punonjësit e shëndetësisë. Me ndihmën e dy përkthyesve, mjekët do të përpiqeshin të dialogonin me vajzën, të kuptonin dhimbjen e saj dhe t'i shpjegonin rrugën që duhej të ndiqte në dhomën Pink të aktivizuar te "Fazzi" në nëntor 2022: një ambient i rezervuar.

Mjekët që kanë ndërhyrë, e reja thuhet se i ka thënë se ishte përdhunuar gjatë natës, rreth 12 orë para se të shkonte në urgjencë. Në sytë e së resë, dhimbja dhe konfuzioni shfaqeshin me çdo fjalë të thënë. Biseda në anglisht mes mjekut dhe pacientit zgjati edhe disa minuta. Më pas, studentja e veshur me rroba të errëta, si për të fshehur vështirësitë e momentit, ka refuzuar ekzaminimin mjekësor.

“Vajza ishte dukshëm e shqetësuar dhe me shumë delikatesë u përpoqëm ta bindnim që të ekzaminohej, por nuk ishte e mundur t'i afroheshim. Ai ka refuzuar çdo hetim, duke heshtur”, zbulojnë sërish nga spitali i Leçes. Në këtë moment punonjësit e shëndetësisë do t'i kishin sugjeruar vajzës që të denonconte episodin në polici dhe të kthehej në spital të nesërmen për një takim me psikologun, por asgjë nuk do ta kishte bindur francezen 21-vjeçare, e cila pasi kishte firmosur, ishte larguar. Ndoshta e reja ishte shumë e tronditur dhe e paaftë të fliste për atë që kishte vuajtur disa orë më parë. Një dhimbje, ndoshta e rrëfyer nga disa miq dhe e raportuar vetëm në ditarin e gjetur në dhomën e gjumit, ku 21-vjeçarja me sa duket ka shkruar në frëngjisht një mesazh lamtumire për prindërit e saj.

I akuzuari ka konfirmuar në polici marrëdhënien seksuale, duke përjashtuar megjithatë çdo lloj dhune. "Marrëdhënia ishte konsensuale," tha ai. Kështu ka thënë para hetuesve 19-vjeçari nga Brindizi, i hetuar për dhunë seksuale dhe nxitje për vetëvrasje në hetimet për vdekjen e 21-vjeçares franceze, raportojnë burimet e mbrojtjes. Për momentin i riu, i mbrojtur nga avokati Aldo Gianfreda, ka bërë vetëm deklarime spontane në polici gjatë fazave të sekuestrimit të celularit: për rrjedhojë nuk i është nënshtruar marrjes në pyetje. Sipas asaj që raportoi avokati, të dy janë takuar në ambientet e jetës së natës në Leçe më 18 tetor. Me ta ishte edhe një studente bjelloruse, e cila sipas mbrojtjes do të ishte dëshmitare e atmosferës së relaksuar mes 19-vjeçarit dhe studentes franceze në rrugë. Më pas dyshohet se të dy janë ngjitur në banesën ku banonte 21-vjeçarja. Para se të dilte nga shtëpia, i riu bëri një selfie, sqaron mbrojtja, "në mirëbesim absolut" .

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH