Aktualitet

Greqia/ Vendi me nivel më të ulet për lirinë e medias

Shkruar nga Liberale
Greqia/ Vendi me nivel më të ulet për lirinë e medias

Shkelësit më të këqij kundër lirisë së shtypit janë vendet jo anëtare të BE-së – Kina, Bjellorusia, Rusia, Irani, Mianmari dhe Koreja e Veriut . Vendet evropiane kanë parë gjithashtu përkeqësim të lirisë së shtypit.

Greqia është mes një liste vendesh, duke përfshirë Slloveninë, Poloninë dhe Hungarinë që kanë intensifikuar ligjet drakoniane kundër gazetarëve, thotë raporti.

Athina miratoi një ligj të ri vitin e kaluar për përhapjen e “informacionit të rremë” dhe dënohet deri në pesë vjet burg.

Autoritetet greke nuk arritën të zbardhnin vrasjen e gazetarit grek, Giorgos Karaivaz, i cili u qëllua për vdekje jashtë shtëpisë së tij në Athinë në prill 2021.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH