Globi

Foto/ 26 të vdekur, 16 të humbur, tajfuni “gjunjëzon” Japoninë

Shkruar nga Liberale
Foto/ 26 të vdekur, 16 të humbur, tajfuni “gjunjëzon”

26 viktima, 16 të humbur dhe dëme shumë të mëdha materiale është bilanci i tajfunit “Hagibis”që goditi Japoninë ditën e shtunë.

Tajfuni në fjalë konsiderohej si një ndër më të fuqishmit në vitet e fundit la një skenë të vërtet shkatërrimi në disa zona të Japonisë.

Qindra mijëra banorë janë larguar nga banesat e tyre dhe gjysmë milioni të tjerë kanë mbetur pa energji elektrike. Më shumë se 800 fluturime janë anuluar në dy aeroportet e Tokios dhe është pezulluar transporti hekurudhor në shumë zona.

Helikopterët, anijet dhe mijëra trupa ushtarake janë dërguar në mbarë vendin për të shpëtuar njerëzit, pasi tajfuni përmbyti shtëpitë e tyre.

Transmetuesi publik, NHK tha se 14 lumenj në mbarë vendin kanë dalë nga shtrati, duke shkaktuar vërshime./Gazeta Liberale

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1092719,1092708,1092709,1092710,1092711,1092712,1092713,1092714,1092715,1092716,1092717,1092718,1092720,1092721,1092722,1092723,1092724,1092725,1092726,1092727,1092728,1092729,1092730,1092731,1092732"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH