Aktualitet

"Fitoret kanë shumë baballarë, humbjet kanë vetëm një", Tsipras refuzon mandatin për formimin e qeverisë së re

Shkruar nga Liberale
"Fitoret kanë shumë baballarë, humbjet kanë vetëm

Presidenti i SYRIZA-s, Alexis Tsipras, nuk e ka pranuar mandatin nga Presidentja e Republikës, duke i shpjeguar Katerina Sakellaropoulou se nuk ka asnjë mundësi për formimin e qeverisë.

Duke dalë nga Pallati Presidencial, kryetari i SYRIZA-s e cilësoi rezultatin e zgjedhjeve si një tronditje të papritur dhe të dhimbshme. Alexis Tsipras, siç tha, mori përgjegjësinë për rezultatin e zgjedhjeve, por e bëri të qartë se do ta vazhdojë betejën për të mbrojtur demokracinë.

“Mandatin nuk e kam pranuar, ia kam dorëzuar Presidentes së Republikës, sepse nuk lindin korrelacione për formimin e qeverisë. Një mundësi e rëndësishme për të ndryshuar mënyrën e qeverisjes së vendit, për analogji të thjeshtë humbi, mendoj se humbi para zgjedhjeve ndaj nuk kishte asnjë arsye që unë të mbaja mandatin. Nuk kam pse të fsheh se rezultati zgjedhor është një tronditje e dhimbshme për ne. Kam frikë se është i dhimbshëm edhe për shoqërinë, edhe për ata që votuan për ND duke qenë se krijohen korrelacione që nëse përsëriten në zgjedhjet a ardhshme do të krijojnë kushte mbytëse për demokracinë. Imagjinoni një kryeministër të pakontrollueshëm të plotfuqishëm nëse këto korrelacione qëndrojnë. Prandaj, për ne çështja është të shohim se si mund ta parandalojmë këtë korrelacion në zgjedhjet e ardhshme.

Ne do të merremi me plagët e shoqërisë, plagët e SYRIZA-s janë të ditura, por nuk na mbetet gjë tjetër veçse të ngrihemi në këmbë. Siç e dini, fitoret kanë shumë baballarë, por humbjet kanë gjithmonë një. Unë personalisht marr përgjegjësinë e plotë, por në fjalorin tim moral do të thotë të qëndrosh dhe të luftosh. Unë sigurisht e kuptoj përgjegjësinë për t'u kërkuar falje njerëzve që kemi lënduar, qindra mijëra bashkëluftëtarëve dhe votuesve të SYRIZA-s, dhe për të bërë një premtim se së bashku do të luftojmë betejën e re duke qëndruar në këmbë me qëllimin për të mos pasur një qeveri të fuqishme dhe arrogante që do të jetë e keqe për demokracinë dhe vendin”, tha Aleksis Tsipras duke dalë nga Pallati Presidencial.

Më herët, gjatë takimit me Katerina Sakellaropoulou, Alexis Tsipras tha: “Nuk lindin korrelacione për bashkëqeverisjen. Prandaj, sigurisht që i jam përgjigjur detyrimit tim institucional që të vij dhe t'ju them që nuk do ta marr mandatin sepse nuk ka mundësi të formoj qeveri”.

Nga ana e saj, Presidentja e Republikës Katerina Sakellaropoulou i tha presidentit të SYRIZA-s, "Shpresoj që zgjedhjet e ardhshme të na japin një qeveri, por deri atëherë duhet të ndjekim procedurat"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH