Globi

Fabrika e konservimit shpërthen në flakë, evakuohen shtëpitë

Shkruar nga Liberale

Nga zjarri ka dalë një re e madhe tymi i zi, i dukshëm edhe nga shumë kilometra larg. Shtëpitë ngjitur me kompaninë u evakuuan si masë paraprake.

Një zjarr i madh ka rënë në fabrikën e konservave "La Torrente" në Sant'Antonio Abate, në provincën e Napolit. Zjarri, i përmasave të mëdha, shpërtheu rreth drekës në fabrikën e vendosur në “Paludicella”.

Një re e bollshme tymi i zi u ngrit nga zjarri i madh, e cila jo vetëm u përhap mbi qytetin në zonën napolitane, por gjithashtu ishte i dukshëm shumë kilometra larg, në të gjithë zonën e Vezuvit. Kompania e konservave “La Torrente”, e specializuar në prodhimin e domateve dhe salcave të qëruara, është një nga më të njohurat në Itali.

Nuk dihen ende shkaqet për momentin, por sipas analizave të para nga policia, zjarri është shkaktuar nga disa fishek-zjarre që kanë shpërthyer në rrugë. Megjithatë, si masë paraprake, shtëpitë që ndodheshin në afërsi të uzinës u evakuuan. Në vendngjarje kanë ndërhyrë zjarrfikësit, të cilët po punojnë për shuarjen e flakëve; Në vendngjarje ndodhen edhe policia  për të ndihmuar në operacionet dhe hetimin e rastit. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH