Aktualitet

Elon Musk tërhiqet nga marrëveshja për të blerë Twitter

Shkruar nga Liberale
Elon Musk tërhiqet nga marrëveshja për të blerë Twitter

Elon Musk ka tërhequr ofertën e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter, duke pretenduar shkelje të shumta të marrëveshjes.

Musk tha se ishte tërhequr sepse Twitter nuk arriti të jepte informacion të mjaftueshëm për numrin e llogarive të padëshiruara dhe false. Twitter thotë se planifikon të ndjekë veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen.

“Bordi i Twitter-it është i përkushtuar për mbylljen e transaksionit për çmimin dhe kushtet për të cilat është rënë dakord me zotin Musk”, shkroi kryetari i Twitter Bret Taylor në një postim në Twitter, duke krijuar një betejë ligjore potencialisht të gjatë dhe të zgjatur midis dy palëve.

Në maj, Musk tha se marrëveshja ishte "përkohësisht në pritje" pasi ai ishte në pritje të të dhënave për numrin e llogarive të rreme dhe spam në Twitter.

Biznesmeni miliarder kishte kërkuar prova për të mbështetur pohimin e kompanisë se llogaritë spam përbëjnë më pak se 5% të totalit të përdoruesve të saj.

Në një letër të dorëzuar në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së, avokati i Musk tha se Twitter kishte dështuar ose refuzuar të jepte këtë informacion.

“Ndonjëherë Twitter ka injoruar kërkesat e zotit Musk, ndonjëherë i ka refuzuar ato për arsye që duken të pajustifikuara dhe ndonjëherë ka pretenduar se është pajtuar duke i dhënë zotit Musk informacion jo të plotë ose të papërdorshëm”, thuhet në letër.

Llogaritë e padëshiruara janë krijuar për të shpërndarë informacion në një numër të madh njerëzish dhe për të manipuluar mënyrën se si ndërveprojnë me platformën. Të enjten, Twitter tha se fshinte rreth 1 milion llogari të tilla çdo ditë.

Musk beson se llogaritë e spam ose bot mund të përbëjnë 20% ose më shumë të përdoruesve të Twitter./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH