Showbiz

Elon Musk planifikon të pushojë nga puna 75% të punonjësve të Twitter

Shkruar nga Liberale
Elon Musk planifikon të pushojë nga puna 75% të punonjësve

Sipas informacionit të publikuar nga Washington Post të enjten, Elon Musk planifikon të pushojë nga puna rreth 75% të 7500 punonjësve të Twitter, nëse merr kontrollin e kompanisë.

Kreu i Tesla dhe SpaceX ka informuar investitorët e tjerë të mundshëm se ai synon të reduktojë stafin e kompanisë në rreth 2000 punëtorë, sipas gazetës.

Multimiliarderi është afër një marrëveshjeje për të blerë faqen e rrjeteve sociale për 44 miliardë dollarë pas disa muajsh grindje financiare dhe ligjore.

Edhe nëse zoti Musk nuk arrin të blejë Twitter, drejtuesit e platformës planifikojnë të pushojnë gati një të katërtën e stafit deri në fund të vitit 2023, sipas burimeve të Post.

Menaxhmenti i kompanisë nuk u përgjigj menjëherë kur AFP dhe Reuters kërkuan koment mbi raportin.

Musk fillimisht propozoi blerjen e Twitter, të cilën bordi i kompanisë e pranoi, në fund të prillit, duke siguruar se prioriteti i tij nuk ishte sigurimi i fitimeve, por mbrojtja e lirisë së shprehjes.

Më pas ai u duk se u tërhoq, duke akuzuar kompaninë se e kishte gënjyer për masat që merrte për të luftuar llogaritë e automatizuara dhe mesazhet e padëshiruara.

Kompania e paditi atë në fillim të korrikut. Në fund të fundit, Elon Musk siguroi në fillim të këtij muaji se blerja me të vërtetë do të ndodhë. Një gjykatë shtyu procedurat që do të fillonin këtë javë dhe u dha palëve deri më 28 tetor për të arritur një marrëveshje të re./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH