Showbiz

Elon Musk imiton Kaligulën, perandorin famëkeq romak: Emëron një qen si CEO të Twitter

Shkruar nga Liberale

Deri në fund të vitit 2023, Elon Musk do ta shqiptojë këtë emër. Njoftimi erdhi sot, se CEO i ri i Twitter do të zgjidhet para fundit të vitit. Ndërkohë, presidenti në vazhdim do të jetë Floki (raca japoneze Shiba Inu). Pak si Kaligula që e kishte emëruar kalin e tij senator. Historianët e kanë përshkruar perandorin romak si "ekstravagant, i çuditshëm dhe i shthurur", dhe të paktën dy nga këta mbiemra mund t'i vishen mirë nga Musk. Edhe qëllimi është i njëjtë. Ashtu si Caligula, CEO i Twitter e bën këtë për të poshtëruar. Perandori donte të nënçmonte punën e senatorëve, Musk atë të ish-CEO Parag Agrawal, dhe në fakt ai shkruan: "Qeni im Floki do të jetë më i mirë se djali tjetër".

Vendimi vjen dy muaj pas sondazhit të famshëm të Musk, ai që e rrëzoi nga froni. Madje, në rrjetin social përdoruesit votuan pro dorëheqjes së tij. Kështu, gjatë një ndërlidhjeje video-telefonate me samitin botëror në Dubai, ai tha: "Mendoj se duhet të stabilizoj organizatën dhe thjesht të sigurohem se është financiarisht e shëndoshë dhe që udhërrëfyesi i produktit të përvijohet qartë," pastaj shtoi, "Unë mendoj se ndoshta fundi i këtij viti mund të jetë një kohë e mirë për të gjetur dikë tjetër për të drejtuar biznesin, mendoj se duhet të jetë në një pozicion të qëndrueshëm drejt fundit të vitit 2023”.

E ardhmja e Twitter pas Musk

Musk bleu Twitter për 44 miliardë dollarë në tetor. Nuk ishte kurrë qëllimi i tij që të ishte CEO i përhershëm, tha ai, megjithatë për disa kohë i pëlqente të sundonte mbi mbretërinë e tij të re. Pas pushimeve nga puna, tikeve blu të paguara, politikave të buta të moderimit dhe risisë më të fundit, një modifikim algoritmi që duket se do ta bëjë më të dukshëm në rrjetin social, ai ka mendon se e ka modeluar mjaft Twitter dhe se është koha për stabilizim.

Pasi të jenë konstatuar themelet e forta të projektit, ai do t'ia dorëzojë skeptrin dikujt tjetër. Musk në lidhje me Dubain gjithashtu e përshkroi Twitter-in si "një startup në të kundërt", duke shtuar se duhej shumë punë për ta sjellë kompaninë në një pozicion të qëndrueshëm. Dorëheqja e tij e ardhshme është gjithashtu pasojë e një sondazhi eksplorues të krijuar nga CEO. Musk pyeti ndjekësit e tij: "A duhet të largohem si kreu i Twitter?". Numri i përgjigjeve ishte befasues. Mbi 17 milionë njerëz votuan dhe përgjigja është shumë e qartë, "Po"-ja fitoi me 57.5% të votave. "Unë do t'iu qëndroj rezultateve të këtij sondazhi," tha Musk, duke shtuar në një postim në Twitter: "Unë do të jap dorëheqjen si CEO sapo të gjej dikë mjaft budalla për të marrë këtë detyrë! Pas kësaj, unë thjesht do të menaxhoj ekipet e softuerit dhe serverit."

Një Shiba Inu si CEO në progres

Për t'u marrë me tranzicionin, me humorin e tij të zakonshëm, Musk postoi në Twitter qenin e tij si CEO i ri i rrjetit social. Postimi është gjithashtu një goditje për ish-CEO Parag Agrawal, të cilin ai e quan "tjetri". Ai u shkarkua së bashku me shefin ligjor Vijaya Gadde dhe CFO Nel Segal, sapo Musk shkeli në selinë e Twitter.

Kështu ai publikoi një foto të Shiba Inu-së së tij, i ulur në karrigen e zyrës me një jakë të zezë me mbishkrimin "Ceo". Për t'i dhënë besueshmëri fotos, ai vendosi edhe disa dokumente dhe një laptop mes putrave të qenit. Ai më pas shkroi: "CEO i ri i Twitter është i mrekullueshëm". Mes komenteve ai përsëriti “është perfekt për këtë punë”. Natyrisht, Shiba Inu është një referencë e qartë për monedhën Doge, monedha e parë dhe më e kapitalizuar e memeve në botë, si dhe e preferuara e Elon Musk. Jo vetëm kaq, Floki është gjithashtu një kriptomonedhë autonome: në orët e fundit vlera e saj është rritur me 40%./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH