Showbiz

E mbajti të fshehtë, Elon Musk lind binjakë me punonjësen e tij

Shkruar nga Liberale

Elon Musk lindi dy fëmijë në vitin 2021 me Shivon Zilis, një drejtuese e lartë në kompaninë e tij të inteligjencës artificiale 'Neuralink'. informacionin që ai e ka mbajtur të fshehtë deri tani, është bërë publik nëpërmjet dokumenteve të reja gjyqësore.

Njeriu më i pasur në botë tani ka nëntë fëmijë, duke përfshirë pesë fëmijë me gruan e tij të parë, Justine Musk, dhe dy me këngëtaren Claire Boucher, e njohur profesionalisht si Grimes.

Dokumentet e gjykatës, të marra nga 'Insajderi' dhe të publikuara të mërkurën, treguan se Elon Musk dhe Zilis paraqitën një peticion për të ndryshuar emrat e foshnjave të tyre binjake që "të kenë mbiemrin e babait të tyre dhe të përmbajnë mbiemrin e nënës së tyre si pjesë e emrit të mesëm".

Peticioni u depozitua në Austin, Teksas, ku lindën foshnjat dhe u miratua nga gjyqtari. Zilis thuhet se lindi në nëntor 2021, disa javë përpara se Musk dhe Boucher të kishin fëmijën e tyre të dytë nëpërmjet një nëne surrogate.

Zilis, 36 vjeç, ka lindur në Kanada dhe ka studiuar ekonomi dhe filozofi në Yale përpara se të punonte në IBM dhe më vonë në Bloomberg Beta, një fond kapitali sipërmarrës. Ajo konsiderohet një yll në rritje në botën e inteligjencës artificiale dhe është renditur në 30 Under 30 në Forbes dhe 35 Under 35 të LinkedIn.

Sipas LinkedIn-it të saj, Zilis punon si drejtoreshë e operacioneve dhe projekteve speciale në Neuralink, firma neuroteknologjike e Musk, e cila kërkon të krijojë një njeri-makinë. Ajo filloi të punojë në kompani në maj 2017.

Në vitin 2022, organizatat për të drejtat e kafshëve paraqitën një ankesë në Departamentin e Bujqësisë të SHBA-së mbi akuzat për abuzimin e kafshëve në lidhje me majmunët e përdorur në eksperimentet e Neuralink. Neuralink i quajti pretendimet "mashtrim".

Musk drejton disa kompani duke përfshirë Neuralink, kompaninë e makinave elektrike Tesla, kompaninë e udhëtimeve në hapësirë ​​SpaceX dhe firmën e ndërtimit Boring Company. Së fundmi ai ra dakord të blinte Twitter për 44 miliardë dollarë, një blerje që e ka ngecur për shkak të shqetësimeve rreth robotëve në platformë. Sipas Insajderit, Zilis është “lutur” për të drejtuar faqen e mediave sociale nëse marrëveshja arrihet.

Musk në të kaluarën ka promovuar rritjen e nivelit të lindjeve, duke thënë se "civilizimi do të shkërmoqet" nëse njerëzit nuk kanë më shumë fëmijë. "Dmth, unë po bëj pjesën time haha," shkroi ai së fundmi në Twitter në lidhje me rënien e lindjeve në SHBA.

Në prill, një nga vajzat e tij bëri kërkesë për të ndryshuar mbiemrin e saj dhe për t'u shkëputur ligjërisht nga Musk, duke thënë se ajo nuk donte "të lidhej me babanë biologjik në asnjë mënyrë apo formë"./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH