Globi

E braktisën të gjithë! Boris Johnson jep sot dorëheqjen

Shkruar nga Liberale

Boris Johnson do të japë dorëheqjen sot.

Boris Johnson refuzoi kategorikisht thirrjet për të dhënë dorëheqjen mbrëmë dhe shkarkoi në mënyrë dramatike rivalin e kabinetit Michael Gove, por duket se është dorëzuar sot.

Një valë e re dorëheqjesh ka bërë që shtatë ministra të tjerë t’i bashkohen eksodit të largimeve nga qeveria, e goditur prej krizës.

Johnson u takua me ministrat besnikë, të cilët i thanë atij se kishte humbur besimin e partisë konservatore. Aleatët e kryeministrit i kërkuan Mbretëreshës të shpërndajë parlamentin dhe të shkohet në zgjedhje të parakohshme.

Boris Johnson më në fund do të japë dorëheqjen sot pasi kancelari i kabinetit të tij dhe tetë ministra të tjerë u larguan duke kërkuar që edhe ai të pranonte realitetin.

Kryeministri e ka pranuar humbjen pas një reagimi “shkatërrues” të Nadhim Zahawi, i cili u emërua vetëm të martën mbrëma pas largimit të Rishi Sunak.

Ai i tha zotit Johnson se situata e tij nuk është më e qëndrueshme.

Edhe pse nuk dha dorëheqjen, Zahawi duket se e ka dhënë goditjen “vrasëse” me thirrjen e tij publike që Johnson të dorëzohej. Ai shkroi në Twitter: “Kryeministër: kjo nuk është e qëndrueshme dhe vetëm do të përkeqësohet: për ju, për Partinë Konservatore dhe më e rëndësishmja për të gjithë vendin. Ju duhet të bëni gjënë e duhur dhe të largoheni”.'

Sekretarja e Arsimit, Michelle Donelan, e cila u emërua në post në të njëjtën kohë me Zahawi, deklaroi gjithashtu se do të largohej, vetëm dy orë pasi edhe sekretari i Irlandës së Veriut Brandon Lewis nxori “shpatën” e tij.

Megjithatë, nuk është e qartë secili do të jetë qëndrimi i zotit Johnson – dhe a do të jetë ai i pranueshëm për deputetët konservatorë. Më shumë se 50 anëtarë të qeverisë kanë dhënë dorëheqjen

Kritikët e zotit Johnson janë shtuar brenda konservatorëve. Ish-ministri i kabinetit Julian Smith tha se kryeministri kishte parë sesi Donald Trump sillej në lidhje me trazirat e Kapitolit pas zgjedhjeve në SHBA dhe po kërkonte të kishte një 'mini version në Mbretërinë e Bashkuar. /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH