Sport

Duka flet "pa dorashka" në Itali: Panucci më zhgënjeu

Shkruar nga Liberale
Duka flet "pa dorashka" në Itali: Panucci më zhgënjeu

Aramnd Duka, presidenti i Federatës së Futbollit Shqiptarë në një intervistë për mediat italiane ka dhënë përshtypjet e tij në lidhje me trajnein Edy Reja si dhe futbollistët e kombëtares kuqezi që luajn në në Serie A.

Në lidhje me trajnerin Reja, Duka u shpreh se:

"Ne shpesh përqëndrohemi tek teknikët italianë sepse ata janë mjeshtër të taktikës dhe disiplinës. Talentet tona më të mira luajnë në Serie A, kjo i ndihmon ata të rriten profesionalisht.  Marash Kumbulla, është vetëm 20 vjeç, një talent i vlerësuar nga Verona dhe në të cilin Edy Reja ka hedhur sytë nga e ardhmja.

"Kumbulla është profili shqiptar me më shumë perspektivë. Ai është 20 vjeç, ai po kalon mirë në Verona, u rrit në nën, ai u thirr në ekipin kombëtar nga Reja, ai filloi të luante disa minuta. Ajo është menduar për një të madhe. Ai është teknikisht, fizikisht i fortë dhe ka karakter të mirë. Në Verona është edhe Rrahmani, ai luajti me ne, më pas zgjodhi të ishte pjesë e Kosovës ”.

Duka është ndalur edhe tek forma e Thoma Strakoshës, Elseid Hysajt dhe Berat Xhimshitit.

"Hysaj është kapiteni ynë, ai është lojtari më me përvojë, shpresojmë se ai do të ketë përsëri hapësira në Napoli. Ai luajti pak me Ancelottin.

Djimsiti është një lojtar i mirë, ai luan në Champions League dhe nuk është gjë e vogël për ne. Strakosha dhe Berisha, portierët e Lazio dhe Spal, janë të fortë, ata e bëjnë të vështirë për zgjedhjen e Rejë. Në Serie B, tek Empoli luan Veseli".

Nga Dossena te Edy Reja, dinastia e teknikëve italianë në krye të Shqipërisë vazhdon.

"Trajnerët italianë janë të suksesshëm kudo, dhe këtë e thotë historia. Unë fillova duke i besuar Dossena-s. E dyti ishte De Biasi që na solli në Evropë për herë të parë, atij iu dha edhe shtetësia shqiptare, ai konsiderohet hero. Panucci erdhi pas tij, ai është i vetmi që më zhgënjeu pak ”.

E zgjodhët Reja për të arritur ku?

"Ai është një teknik ekspert, me të dhe stafin e tij ne realizojmë një projekt në perspektivë. Synimi botëror është i vështirë, ne po synojmë Kampionatin Evropian 2024, që është edhe ëndrra ime".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH