Globi

Deri në 6000 dollarë, biletat për të parë koncertin e Taylor Swift shiten me çmime marramendëse

Shkruar nga Liberale

Sa para do të ishit të gatshëm të paguanit për një biletë koncerti të artistit tuaj të preferuar? Turneu Eras i Taylor Swift, turneu që ka marrë audiencën nga stuhia, ka rrëzuar çmimet e biletave në tregun e rishitjes.

Me kufizimet pandemike tani të relaksuara, koncertet janë kthyer në aktivitet të plotë. Megjithatë, rritja e inflacionit në shumë vende dhe një rritje prej 24% e frekuentimit të koncerteve që nga viti 2019, sipas kompanisë zyrtare të biletave Ticketmaster, po i bëjnë çmimet e biletave më të larta se kurrë këtë vit.

Për shumicën e koncerteve, kostot janë më shumë se dyfishuar, me çmimin mesatar të një bilete koncerti në SeatGeek, një faqe popullore rishitjeje, duke u rritur nga 125 dollarë në 252 dollarë që nga viti 2019. Sigurisht, asgjë nuk e kalon furinë e krijuar nga kërkesa dhe rishitja e biletave për Eras Tour. Duket se shumë fansa të Taylor Swift në Amerikë janë përballur me dilemën morale të pagesës së qirasë apo pjesëmarrjes në shfaqjen spektakolare të yllit të popit.

Shumë fansa të këngëtares kanë pritur me durim me orë të tëra në radhën online të Ticktmaster, platformës zyrtare të shitjes së biletave për këtë turne. Disa prej tyre arritën të blinin lejen e tyre për një nga koncertet me çmime që varionin nga 200 deri në 500 dollarë. Shuma që mund të duken mjaft të larta, duke pasur parasysh situatën ekonomike globale, por që ishin shumë më pa dhimbje se sa më pas.

Fanatikët që nuk arritën të sigurojnë bileta zyrtare iu drejtuan rishitësve të ndryshëm me shpresën për një blerje më të shtrenjtë, por brenda një kuadri të arsyeshëm. Më në fund ata dolën ballë për ballë me diçka të papritur.

Rishitjet për atë turne duket se janë në terma dollarë këtë vit, shtatë herë më shumë se ajo e Bruce Springsteen, tetë herë më shumë se ajo e Morgan Wallen dhe Coldplay, nëntë herë mëshumë se ajo e Adele dhe Beyoncé dhe 13 herë më shumë se ajo e Super Bowl të këtij viti, sipas StubHub, kompania amerikane e shkëmbimit dhe rishitjes së biletave.

Më konkretisht, tani në platformat e rishitjes së biletave shumat për një leje koncerti të Taylor Swift fillojnë nga 1200 dollarë dhe arrijnë deri në 6038 dollarë. Dhe meqenëse shumë adhurues të muzikës nuk mund të merrnin një nga biletat e lira, ata janë të gatshëm të zbrazin kuletat e tyre për të parë artisten e tyre të preferuar.

Në Amerikë, tregu i biletave është i ndarë në shitës kryesorë – vetë vendet e koncerteve dhe arenat, së bashku me shitësit e tyre të licencuar të biletave si Ticketmaster – dhe tregu dytësor, i cili përbëhet nga ndërmjetësit e biletave dhe rrjetet e rishitjes si StubHub, Vivid Seats, SeatGeek, TicketNetwork dhe më shumë.

StubHub i tha Wall Street Journal se po përjeton kërkesë rekord për Eras Tour, duke çuar në një numër të paprecedentë shitjesh dhe shitësish. 70% e porosive për biletat e Taylor Swift në platformën e kompanisë, thotë ajo, janë nga shitja e fansave të këngëtares, në krahasim me agjentët profesionistë të biletave - dy herë më shumë se norma e zakonshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH