Aktualitet

Çfarë fshihet pas masakrës me 9 të vrarë në Beograd, 13-vjeçari planifikoi vrasjet e 15 fëmijëve që donte të vriste!

Shkruar nga Liberale
Çfarë fshihet pas masakrës me 9 të vrarë në

13-vjeçari, Kosta Keçmanovi i cili kreu masakrën me 9 të vrarë në një shkollë fillore në Beograd tashmë është enigmë. Ai do vijojë të mbesë enigmë për shokët e klasës që e panë të hynte në shkollë dhe të vriste, për familjen, dhe për mbarë vendin e tij. Pse e bëri?

Nga vijnë ‘demonët’ që i kanë pushtuar mendjen këtij adoleshenti nga jeta e qetë? Nëse të gjithë pyesin dhe askush nuk ka përgjigje. Ndoshta edhe Kosta nuk e ka.

Deri dje, trembëdhjetë vjeçari, i lindur në Beograd më 30 korrik 2009, ishte djali i borgjezisë më të mirë serbe: babai i tij Vladimir është një nga radiologët më të njohur në qytet, nëna e tij është shkencëtare dhe profesoreshë e mikrobiologjisë. Ai ndiqte shkollën më të njohur në kryeqytet, në qendër, në qoshe të hotelit Hitlon.

Kosta ka pasion edhe teatrin, u regjistrua në një kurs aktrimi ku zihej me të tjerët, por asgjë e veçantë, djaloshare. Ai studionte shumë, ishte i mirë në llogaritje dhe merrte pjesë në olimpiadat e matematikës, duke arritur të fitojë disa gara. Megjithatë, në klasë e quanin budalla.

Një prind i njërit prej shokëve, pas masakrës, shkroi në Tëitter se arsyeja e aktit të tij të çmendur është se ai ndihej i ngacmuar dhe ata emra në listën e vdekjeve do të ishin pikërisht ata që e kanë ofenduar apo e kishin lënë mënjanë muajt e fundit. Një version që vetë presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka mohuar, i shqetësuar nga rreziqet e imitimit.

E megjithatë duhet të ketë diçka të vërtetë, sepse vetë Kosta kishte kërkuar së fundmi të ndryshonte klasën dhe të përfshihej në VII/2.

“Edhe atje, sidoqoftë, ai nuk u pranua kurrë nga të tjerët, e gjetën të çuditshëm, dhe ai donte të lëvizte sërish dhe të shkonte në një klasë tjetër ku kishte tre shokë”, thonë ata që e njohin dhe japin intervista para hyrja e shkollës së masakrës . “Ata talleshin me të në klasë” - u tha në shtyp.

E kanë bërë edhe një muaj më parë, kur Kosta çuditërisht ka dështuar në testin e historisë dhe mësuesi i e ka vlerësuar pak duke e cilësuar si të pamjaftueshme. Ka nga ata që në mesin e shokëve të tij do t'i gëzoheshin atij votimi.

“Iu desh një muaj për të planifikuar masakrën në detaje”, thonë policët serbë. "Ai vizatoi planin e shkollës dhe gjurmoi rrugën që duhej të merrte për të vrarë 15 shokë të klasës". Një muaj më parë është edhe hera e fundit që ata e panë atë në një nga poligonet e qitjes, në Beograd. Dhe këtu vjen arma, faktori vendimtar në këtë histori të tmerrshme. Sepse Kosta, tashmë në moshën dymbëdhjetë vjeç, një vit më parë, u mor nga babai i tij Vladimir për të qëlluar me një kalibër 9 mm, të njëjtin kalibër me revolen që kishte në kasafortën në shtëpi dhe që e përdori dje.

Vladimiri, i ati i tij është një entuziast, zotëron armë, si shumë në Serbi, dhe ka një licencë të rregullt. Nga janari e deri më sot ai ka shkuar dy herë në poligon me djalin e tij. U stërvitën shumë, djali mësoi trajtimin, e godet objektivin me lehtësi.

Disa spekulojnë se, kur ai planifikoi masakrën, ai ishte në dijeni të ligjit serb që nuk i dënon ata nën moshën 14 vjeç. Ai do të kryejë një dënim për tre muaj në një klinikë neuro-psikiatrike. Megjithatë është arrestuar babai i tij, Vladimir Keçmanovi, i akuzuar për një krim që parashikon një dënim prej 12 vjetësh. Dihet pak për kundërshtimin ndaj tij. Me siguri ai do të duhet të shpjegojë pse Kosta kishte armën e tij. 13-vjeçari i identifikuar si Kosta.K ka ekzekutuar sot me armë zjarri 9 persona në një shkollë fillore "Vladislav Ribnikar". Mediat aludojnë se ishte ky mllef që pati me mësuesen e historisë që e shtyu drejt aktit monstruoz.  Ai mori armën e zjarrit që e kishte i ati dhe qëlloi me breshëri plumbash rreth orës 08:00 kur zakonisht nis mësimi. Pasi i vrau ai u arrestua menjëherë nga policia serbe.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH