Bota

TRAGJEDI/ Avioni me 44 pasagjerë përplaset me një avion stërvitor, humbin jetën 4 persona

Shkruar nga Liberale

TRAGJEDI/ Avioni me 44 pasagjerë përplaset me një avion

Dy persona kanë humbur jetën pas një përplasjes së një avioni stërvitor dhe një avioni pasagjerësh në kryeqytetin kenian Nairobi, tha policia lokale.

Përplasja ndodhi në orën 10:05 me orën lokale (07:05 GMT) mes një avioni që i përkiste një shkolle fluturimi dhe një avioni pasagjerësh, tha në një deklaratë Autoriteti i Aviacionit Civil të Kenias.

Një raport i policisë tha se Dash 8 u përplas me një motor Cessna 172 të drejtuar nga 99 Flying School me dy persona në bord, të cilët ishin në një seancë stërvitore.

“Mund të konfirmoj se një student dhe një trajner në aeroplanin e trajnimit vdiqën gjatë incidentit”, tha komandanti i policisë së qarkut Nairobi Adamson Bungei pa dhënë më shumë detaje.

Sakaq 44 personat që ndodheshin në bordin e avionit të pasagjerëve, nuk janë lënduar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH