Bota

Lavrov: Rusia do t’i përgjigjet sanksioneve të reja duke forcuar ekonominë e saj

Shkruar nga Liberale

Lavrov: Rusia do t’i përgjigjet sanksioneve të reja duke forcuar

“Rusia do t’i përgjigjet me veprim sanksioneve të reja të afërta amerikane duke forcuar ekonominë e saj dhe duke rritur standardet e jetesës për popullin e saj”.

Kështu u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov pas takimit të ministrave të jashtëm të G20, shkruan Tass.

“Ju e dini, ne do të përgjigjemi me veprime që kanë të bëjnë me zhvillimin e ekonomisë sonë, evolucionin dhe forcimin e lidhjeve me partnerët, të cilët, ndryshe nga pakica perëndimore që mendon në terma kolonialë dhe neokolonialë, kanë aftësi për të bërë marrëveshje dhe për të ndërtuar lidhjet e tyre ekonomike në interesat e popullit të tyre, duke rritur standardin e jetesës për qytetarët dhe duke siguruar prosperitet”, tha Lavrov.

“Rusia do të bashkëpunojë me kombet që kërkojnë që të gjitha aktivitetet në sferën e zhvillimit ekonomik “që nuk varen nga ata që janë mësuar të komandojnë ekonominë e botës, të plaçkisin dhe vrasin popujt e vendeve të tjera, të marrin burimet dhe pasuritë e tyre natyrore dhe të jetojnë në kurriz të tyre”, shtoi kryediplomati rus.

Poll
SHQIPENGLISH