Globi

U akuzua për korrupsion, kush është Ministri i Jashtëm i Singaporit që dha dorëheqjen: Do të pastroj EMRIN tim!

Shkruar nga Liberale

U akuzua për korrupsion, kush është Ministri i Jashtëm i

Ministri i Transportit i Singaporit S. Iswaran ka dhënë dorëheqjen pasi u akuzua për korrupsion të enjten, tha zyra e kryeministrit, duke konfirmuar një zhvillim historik për një qytet-shtet që krenohet me një qeveri të pastër.

Sipas CNN akuzat kundër Iswaran janë pjesë e hetimit më të madh të korrupsionit që ka përfshirë Partinë e Veprimit Popullor (PAP) në pushtet në Singapor në dekada. Skandali, i cili gjithashtu futi në grackë një manjat hotelesh, i njohur për sjelljen e Çmimit të Madh të Formula 1 në qytet, ishte një nga një seri polemikash për qeverinë në vitin e kaluar që tronditi të gjithë vendin.

Iswaran është ministri i parë në detyrë i vendit që akuzohet për një vepër penale. Iswaran, karriera politike e të cilit zgjati gati 30 vjet, përballet me 27 akuza, duke përfshirë korrupsionin dhe pengimin e drejtësisë, tha kryeprokurori Tan Kiat Pheng në gjykatë të enjten. 

Ndërkohë në një deklaratë dërguar CNN, Iswaran hodhi poshtë akuzat kundër tij. 

"Kam dhënë dorëheqjen si Ministër i Kabinetit, Deputet i Parlamentit dhe si anëtar i Partisë së Veprimit Popullor, sepse besoj se ishte gjëja e duhur për të bërë. Këta muajt e fundit kanë qenë më të vështirët për mua dhe familjen time. Unë jam i pafajshëm dhe tani do të fokusohem në pastrimin e emrit tim", thuhej në deklaratë."

Para se të hynte në politikë, Iswaran punoi në organizata të ndryshme si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat, duke përfshirë Temasek Holdings dhe Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë . Iswaran bëri debutimin e tij politik në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1997 si pjesë e një ekipi prej katër anëtarësh të PAP që garonte në Bregun Perëndimor GRC dhe fitoi 70.14% të votave.

Iswaran shërbeu si Ministër në Zyrën e Kryeministrit midis 2011 dhe 2015, Ministër për Tregtinë dhe Industrinë (Industrinë) midis 2015 dhe 2018 dhe Ministër për Komunikime dhe Informacion midis 2018 dhe 2021. Përgatiti A.Mënala/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH