Globi

Kryeministri i Indisë pretendon se është zgjedhur nga Zoti. Ja çfarë thotë ai?

Shkruar nga Liberale

Kryeministri i Indisë pretendon se është zgjedhur nga Zoti. Ja

Kryeministri indian Narendra Modi ka thënë se beson se ai është zgjedhur nga Zoti, pasi zgjedhjet indiane me shumë faza po i afrohen përfundimit.

“Jam i bindur që ‘Parmatma’ (Zoti) më dërgoi për një qëllim. Pasi të arrihet qëllimi, puna ime do të përfundojë. Kjo është arsyeja pse unë i jam përkushtuar plotësisht Zotit”, tha ai.

Modi, i cili shpreson të fitojë një mandat të tretë kur të shpallen rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme më 4 qershor, tha se ndërsa Zoti e udhëzoi për të bërë shumë nga puna e tij, ai e bëri këtë pa zbuluar një skemë më të madhe.

“Ai nuk i zbulon kartat e tij, thjesht më bën të bëj gjëra. Dhe nuk mund ta telefonoj drejtpërdrejt për të pyetur se çfarë do të ndodhë më pas”, tha ai.

Modi ka ndërtuar një kult të personalitetit të krijuar brenda Partisë së tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP), me shumë mbështetës të paaftë të emërojnë anëtarët e tjerë të kabinetit ose kandidatin e tyre lokal të BJP.

BJP gjithashtu ka promovuar në mënyrë aktive hinduizmin, besimin e shumicës, në çdo aspekt të jetës publike. Në përurimin e tempullit në Ayodhya në janar, ishte Modi, dhe jo priftërinjtë hindu, që luajtën rolin kryesor në ritualet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH