Globi

Çfarë po ndodh? Ambasadat izraelite mbyllen në mbarë botën  

Shkruar nga Liberale

Çfarë po ndodh? Ambasadat izraelite mbyllen në mbarë

Çfarë do të thotë gjendja e "gadishmërisë maksimale"

Jehona e bastisjes së Izraelit në konsullatën iraniane në Damask, e cila vrau zyrtarë të lartë të Teheranit, mbërrin në Europë. Mediat italiane raportojnë se Ambasada në Romë u mbyll si zyrat e tjera diplomatike në Tel Aviv, në mbarë botën.

Alarmi u ngrit pas raportimeve për pasoja të mundshme pas sulmit në kryeqytetin sirian.

Janë rreth tridhjetë gjithsej, të mbyllura nga frika e hakmarrjes. Këtë e raporton Haaretz, e cila citoi një burim diplomatik sipas të cilit masat e sigurisë janë shtuar në të gjitha institucionet izraelite në mbarë botën që nga 7 tetori.

Çfarë do të thotë "alarm maksimal"?

E gjitha rrjedh nga gjendja e gatishmërisë maksimale të shpallur nga mbrojtja izraelite. "Ekziston një rrezik i fortë i një sulmi nga Irani për t'u hakmarrë për bastisjen në Damask", thuhet nga Haaretz sipas të cilit Teherani "në bazë të të gjitha sinjaleve dhe paralajmërimeve që vijnë nga atje është i vendosur t'i përgjigjet vrasjes së komandantit të Gardës Revolucionare”. Dhe flitet gjithashtu për disa skenarë të mundshëm: "Një sulm me dron ose raketë lundrimi direkt nga Irani i drejtuar drejt infrastrukturës izraelite, ose sulme intensive me raketa nga Libani ose Siria nëpërmjet Hezbollahut ose milicive skithase ose, përsëri, sulme ndaj ambasadave izraelite jashtë vendit."

Megjithatë, në orët e para të alarmit, kur gazeta izraelite Maariv raportoi se në disa vende punonjësve të ambasadës izraelite iu kërkua të mos paraqiteshin në punë në ditët në vijim, lajmi u mohua nga Ministria e Jashtme izraelite: një zëdhënës i tha Times of Israel se asnjë ambasadë nuk ishte evakuuar dhe se asgjë e tillë nuk ishte planifikuar.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH