Globi

E rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s, Serbia rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe po blen tanke

Shkruar nga Liberale

E rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s, Serbia rikthen shërbimin

Serbia po shqyrton rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak, tha presidenti i saj të martën, duke përmendur tensionet në Ballkan dhe gjetkë në Evropë.

Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se komandantët e lartë të ushtrisë i dhanë atij "një argument të fortë" në favor të rivendosjes së një drafti të detyrueshëm, i cili u pezullua në vitin 2011, si një pwrpjekje për profesionalizimin e forcave të armatosura.

Sipas një artikulli të Associated Press, të cilit i janë referuar gjerësisht mediat e huaja, Presidenti populist serb nuk specifikoi se kur do të rikthehej drafti. Ai tha se parlamenti, i cili dominohet nga aleatët e tij, do të votojë mbi propozimin, i cili vjen pas një fushate të gjatë nga nacionalistët në favor të tij.

“Ne nuk po kërcënojmë askënd”, tha Vuçiç teksa inspektoi një ekspozitë të pajisjeve ushtarake pas takimit me komandantët. "Sot, nëse nuk keni një ushtri (të fortë), nuk keni as shtet."

“Ne do të shohim nëse (shërbimi ushtarak) do të zgjasë 90 apo 100 ditë, apo ndoshta 110 ditë”, u tha Vuçiç gazetarëve. “Si dhe kur do të prezantohet dhe si do të përmbushen supozimet financiare dhe logjistike”.

Politikanët e opozitës dhe kritikët e tjerë të një drafti kanë vënë në pikëpyetje logjikën e një nismës ushtarake kur Serbia është thuajse tërësisht e rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s të cilat kanë fuqi zjarri superiore, në rast konflikti. Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se qeveria mund të hasë vështirësi për të paguar fatura të majme për një ushtri më të madhe.

Tensionet kanë qenë të larta në Ballkan, i cili kaloi përmes shpërbërjes së përgjakshme të ish-Jugosllavisë në vitet 1990. Edhe pse zyrtarisht neutrale, ushtria serbe ka mbajtur lidhje të ngushta me Rusinë, nga e cila blen shumicën e armëve të saj, përfshirë avionë luftarakë dhe tanke.

E rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s, Serbia rikthen shërbimin

Sipas Srbija Danas, më 17 janar 2024, Serbia ka finalizuar blerjen e 26BTR-80 aautomjete të blinduara luftarake të këmbësorisë (IFV) nga Hungaria. Kjo blerje vjen pas vendimit të Hungarisë për të hequr gradualisht këto automjete të prodhuara ruse në favor të alternativave më moderne, siç është ajo e prodhimit gjerman KF41 RrëqebulliIFV-të.

Edhe pse zyrtarisht kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia ka refuzuar të vendosë sanksione kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Tensionet janë rrotulluar kryesisht rreth ish-krahinës së saj të, Kosovës, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, të cilën Serbia dhe aleatët Rusia dhe Kina nuk e kanë njohur. Serbia ka ngritur disa herë gatishmërinë luftarake të forcave të saj në kufirin me Kosovën gjatë disa muajve të fundit.

Serbia ka mbajtur gjithashtu marrëdhënie të përzemërta me NATO-n, trupat paqeruajtëse të së cilës janë vendosur në Kosovë që nga viti 1999, kur aleanca ushtarake perëndimore ndërhyri për të ndaluar goditjen e përgjakshme të Serbisë ndaj separatistëve shqiptarë të Kosovës.

Një rajon tjetër i paqëndrueshëm është Bosnja, ku udhëheqësi separatist serb i Bosnjës Milorad Dodik ka kërcënuar të shpallë gjysmën e Bosnjës të kontrolluar nga serbët të pavarur dhe ta bashkojë atë me Serbinë fqinje. Dodik e shoqëroi Vuçiç në takimin me komandantët e ushtrisë të martën.

/Liberale.al/

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH