Globi

“Dorëzohet” kryeministri palestinez, jep dorëheqjen pas luftës në Gaza

Shkruar nga Liberale

“Dorëzohet” kryeministri palestinez, jep dorëheqjen pas

Kryeministri i Palestinës Mohammad Shtayyeh ka dhënë dorëheqjen.
Ai ka bërë me dije se një vendim të tillë e mori për shkak të përshkallëzimit të paprecedentë të situatës së dhunës në Bregun Perëndimor dhe luftës e gjenocidit në Rripin e Gazës.

Shtayyeh vuri në dukje se ka përpjekje për ta bërë autoritetin Palestinez një autoritet administrativ dhe sigurie pa ndikim politik.

“Unë shoh se faza e ardhshme dhe sfidat e saj kërkojnë marrëveshje të reja qeveritare dhe politike që marrin parasysh realitetin e ri në Gaza dhe nevojën për një konsensus të bazuar në unitetin palestinez,” shtoi ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH