Globi

9000 dollarë për të dalë nga Gaza, çmimi mesatar i trafikantëve në tregun e zi

Shkruar nga Liberale

9000 dollarë për të dalë nga Gaza, çmimi mesatar i

Përshtati për Liberale.al, Laert Miraku

Shumë palestinezë janë përpjekur dëshpërimisht të largohen nga Rripi i Gazës dhe të shkojnë në Egjipt nëpërmjet pikës kufitare Rafah që nga 7 tetori dhe fushata ushtarake pasuese e Izraelit, e cila ka vrarë më shumë se 25,000 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë në Gazën e drejtuar nga Hamasi. Megjithatë, është pothuajse e pamundur të marrësh një autorizim për t'u larguar nga enklava, veçanërisht nëse nuk ke një shtetësi tjetër dhe një qeveri të huaj që punon në emrin tënd.

Sipas dëshmive të mbledhura nga ekipi ynë, shumë banorë të Gazës po i paguajnë shuma të tepruara ndërmjetësve me lidhje me autoritetet egjiptiane, për të tentuar të largohen nga Gaza. Por teksa po hidhet gjithnjë e më shumë dritë mbi këtë praktikë, shumë kanë frikë se edhe kjo mënyrë largimi nga vendi nuk do të jetë më e mundur.

“Duhet të paguani 9,000 dollarë (afërsisht 8,200 euro) për person për të vendosur emrin tuaj në një listë të personave të autorizuar të largohen nga Gaza,” i tha një banor i Gazës ekipit tonë përmes shërbimit të mesazheve WhatsApp. Në dritën e kësaj situate, qindra njerëz kanë filluar mbledhjen e fondeve në internet  me shpresën për të mbledhur para të mjaftueshme për të paguar një kalim në tregun e zi për anëtarët e familjeve të tyre të bllokuar në një zonë lufte.

Paga mesatare në Gaza është midis 500 dhe 600 dollarë (ekuivalente me 460 deri në 550 euro). 

Pra, kush janë këta njerëz që mund t'ju nxjerrin jashtë, nëse mund të mblidhni kaq shumë para? Ndërmjetësues misterioz, të cilët, thonë dëshmitarët tanë, kërkojnë shuma gjithnjë e më të larta që nga fillimi i luftës.

Ky sistem i vajosur mirë njihet në vend si "al-tansikat al-misriya", që përkthehet afërsisht në "koordinim egjiptian".

9000 dollarë për të dalë nga Gaza, çmimi mesatar i

'Nëse flisni për këtë, emri juaj do të shtohet në një listë të zezë'

Mohannad Sabry , një gazetar egjiptian që ka hetuar situatën, thotë se ajo përbën "korrupsion në një shkallë të gjerë".

Janë njerëzit më vulnerabël që duhet të kalojnë nëpër këta ndërmjetës, këta tregtarë në mjerim. Të lënduar, ata me sëmundje të rënda si kanceri - njerëz që janë të dëshpëruar të largohen nga Gaza sa më shpejt të jetë e mundur. 

Këta ndërmjetës janë të vendosur në vendet në jug të Rripit të Gazës, ku njerëzit kanë ikur, veçanërisht në Khan Younis dhe Rafah. 

Nëse paguani, atëherë emri juaj do të shfaqet relativisht shpejt në listat e publikuara nga vendkalimi Rafah.  

Ka organe të ndryshme qeveritare të përfshira në këtë praktikë - shërbimet e pasaportës dhe imigracionit egjiptian, ushtria, shërbimet e inteligjencës dhe të tjera. 

Të gjithë e dinë se kjo po ndodh. Në të njëjtën kohë, është e qartë se një omerta po ndodh [një politikë ose kod për të heshtur për krimet dhe për të refuzuar bashkëpunimin me policinë ] sepse, nëse flisni për këtë, emri juaj hyn në listën e zezë të njerëzve. ndalohet largimi nga Gaza. 

Që nga fillimi i luftës, rreth 6,000 palestinezë kanë qenë në gjendje të largohen nga Rripi i Gazës. 

Kalimi kufitar Rafah poston rregullisht në faqen e saj të internetit listat e personave të autorizuar të largohen nga enklava. 

Shumica e tyre janë palestinezë me shtetësi të dyfishtë, të cilët janë riatdhesuar falë ndërhyrjes së vendeve përkatëse ose ata me lëndime të rënda që kanë nevojë për kujdes urgjent. 

Për njerëzit që kanë vetëm kombësi palestineze, pothuajse e vetmja mundësi për të dalë është të paguajnë këtë rrjet ndërmjetësish. Emrat e tyre më pas do të publikohen në faqen e internetit të pikës kufitare Rafah. Njerëzit në Gaza thonë se zakonisht ata që kanë paguar ryshfet i shtohen listave të shtetasve egjiptianë që do të evakuohen. 

Kjo praktikë nuk është e re. Ajo filloi gjatë rrethimit të Gazës në vitin 2007, sipas një njeriu nga Gaza i cili foli me ekipin tonë nga Evropa, ku ai tani jeton.

Unë kam një mik që u largua nga Gaza në 2017 sepse kishte një bursë për të studiuar jashtë vendit. Në atë kohë, nëse do të dëshironit të largoheshit nga Rripi i Gazës, do të duhej të bënit një kërkesë me ministrinë e brendshme palestineze. Por mund të duhen disa muaj para se të merrni një përgjigje. Dhe, për shkak se nuk kishte shumë kohë, vendosi të shkonte në rrugën e tregut të zi. 

Gjithçka shkon gojë më gojë. Shoku im shkoi të takonte një ndërmjetës që kishte lidhje me shërbimet e inteligjencës egjiptiane. Ai bëri një foto të pasaportës së tij dhe më pas ua dërgoi kontakteve të tij. Pas pak javësh, emri i tij ishte në listat e personave të autorizuar për t'u larguar të publikuar nga pika kufitare Rafah. 

Në vitin 2017, ky "autorizim" për t'u larguar nga territori do të kushtonte midis 2000 dhe 3000 dollarë [Shënimi i redaktorit: midis 1800 dhe 2700 euro].

Deri në vitin 2020, praktika ishte aq e përhapur sa kishte edhe të ashtuquajturat agjenci turistike që ofronin këtë shërbim. Ata ishin të vendosur mirë në Gaza dhe në Kajro, Egjipt dhe u ofruan të "lehtësonin" udhëtimin për palestinezët që donin të largoheshin nga Gaza.        

Megjithatë, që nga fillimi i luftës, këto agjenci janë mbyllur.

Paralelisht, çmimi i këtyre të ashtuquajturave “koordinime” është rritur ndjeshëm, duke arritur në 9,000 dollarë [afërsisht 8,000 €] për person.

Disa njerëz që kishin filluar fushatat e mbledhjes së fondeve në internet në përpjekje për të mbledhur para që të dashurit e tyre të largoheshin nga Gaza në këto rrugë të paligjshme. Megjithatë, askush nuk donte të fliste me ne. Ata thanë se kishin frikë se nëse do të kishte mbulim mediatik për këtë praktikë, atëherë ajo do të pezullohej dhe shpresat e tyre për të evakuuar të dashurit e tyre do të përfundonin.

"Ka edhe ndërmjetës në Evropë"

Ekipi ynë foli me një burrë nga Gaza, i cili tani jeton në Francë. Ai aktualisht po përpiqet të nxjerrë nënën e tij nga Gaza. Ai tha se nuk ishte i sigurt se si të ndihej për këtë praktikë.

Nga njëra anë, ju doni ta denonconi këtë praktikë. Por nga ana tjetër, ju keni frikë se mund të ndalet dhe, në fund, jemi ne ata që do të vuajmë. 

Unë personalisht kam paguar një ndërmjetës në Francë sepse, po, ka ndërmjetës edhe në Evropë. Duhet të paguani me para në dorë që të mos ketë gjurmë. 

Jam i shqetësuar sepse duket sikur ky lloj evakuimi i palestinezëve është pezulluar që kur media si Guardian filloi të raportonte për të. 

Faqja në Facebook e organit që drejton postën kufitare në Rafah nuk ka publikuar asnjë listë me personat që janë të autorizuar të largohen që nga 11 janari. Më parë ata postonin lista pothuajse çdo ditë.   

Ekipi ynë kontaktoi Shërbimin Informativ Shtetëror, zyrën zyrtare të shtypit të qeverisë egjiptiane, në përpjekje për të mësuar më shumë rreth këtyre akuzave. 

Më shumë se 25,000 njerëz janë vrarë në Rripin e Gazës nga bombat dhe operacionet ushtarake izraelite, shumica prej tyre gra, fëmijë dhe adoleshentë, sipas ministrisë së shëndetësisë së Hamasit. Hamasi është partia në pushtet në Gaza.   

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH