Bota

BE paralajmëron se viti 2024, i njohur si viti i zgjedhjeve është ‘objektivi kryesor’ për dezinformimin

Shkruar nga Liberale

BE paralajmëron se viti 2024, i njohur si viti i zgjedhjeve është

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell paralajmëroi këtë të martë se viti 2024 do të jetë një “vit kritik” për të luftuar dezinformimin nga aktorë të tillë si Rusia, pasi dy miliardë njerëz në mbarë botën përballen me zgjedhje.

“50% e popullsisë adulte të botës do të thirret për të votuar, në Parlamentin Evropian, në SHBA, në Indi, në shumë vende në mbarë botën,” tha Borrell.

“Zgjedhjet do të bëhen objektivi kryesor për aktorët e huaj keqdashës.”

Në BE, rreth 400 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në qershor për të zgjedhur Parlamentin Evropian të bllokut, me partitë e ekstremit të djathtë që pritet të kenë fitime.

“Një nga kërcënimet më të rëndësishme të kohës sonë nuk ka të bëjë me një bombë që mund t’ju vrasë, ka të bëjë me një helm që mund të kolonizojë mendjen tuaj dhe si ta trajtoni atë,” tha Borrell.

Poll
SHQIPENGLISH