Globi

Bota e muzikës në zi, humb jetën në aksident këngëtari dhe producenti i njohur

Shkruar nga Liberale
Bota e muzikës në zi, humb jetën në aksident

Dhimbje në muzikën argjentinase: Martín Elizalde vdiq në një aksident rrugor.

Martín Elizalde, një figurë e shquar e muzikës në Argjentinë dhe themelues i Falsos Profetas, vdiq në aksident në moshën 45-vjeç. Orë më parë, interpretuesi kishte ndarë në rrjetet e tij sociale Por Que Rías, bashkëpunimin e fundit me Jorge Serrano të Los Auténticos Decadentes, për të cilin ai kishte siguruar se ishte një “ëndërr e realizuar”.

“Na vjen keq për vdekjen e muzikantit Martín Elizalde, ‘Huevo’, eksponent i muzikës së pavarur. Si solist ai spikati me albume si La Distancia Perfecta dhe De Pie No Dier Nadie”.

Me më shumë se 20 vite karrierë, këngëtari, pianisti, producenti dhe kantautori drejtoi grupin Falsos Profetas deri në vitin 2014, kur vendosi të zhvillojë karrierën e tij si solist. Gjatë karrierës së tij në drejtimin e grupit, ai arriti të vendoset si një nga referencat kryesore të muzikës indie në Argjentinë, me publikimin e 11 albumeve gjatë 15 viteve. / Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH