Aktualitet

Bilanci i Covid në vendin tonë, numër rekord të infektuarish

Shkruar nga Liberale
Bilanci i Covid në vendin tonë, numër rekord të infektuarish

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat në lidhje me koronavirusin në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 pacientë, një 64 vjeçar nga Elbasani, një 66 vjeçare nga Kurbini, një 73 vjeçare nga Korça, një 81 vjeçar nga Shijaku dhe një 75 vjeçar nga Tirana.

Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 1055 testime kanë rezultuar pozitive 182 persona. Ndërkohë janë shëruar 90 paciente.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

61 raste në Tiranë,

19 në Shkodër,

12 në Korçë,

9 në Lushnje,

nga 7 raste në Fier, Berat,

nga 6 raste në Durrës, Elbasan, Pogradec,

nga 5 raste në Lezhë, Mallakastër, Gjirokastër, Prrenjas,

nga 4 raste në Tropojë, Kuçovë,

nga 3 raste në Sarandë, Dibër,

nga 2 raste në Kukës, Kavajë, Vlorë, Rrogozhinë, Librazhd,

nga 1 rast në Krujë, Fushë-Arrëz, Roskovec, Bulqizë, Skrapar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 244 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (13 Tetor 2020)

Raste të reja ditore ​​182

Të shëruar ne 24 orë​​90

Humbje jete në 24 orë​​5

Testime ditore​​​1055

Testime totale ​​100,953

Raste pozitive ​​15752

Raste të shëruara ​9675

Raste Aktive ​​ 5648

Humbje jete ​​ 429

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë​ 2869

Durrës 590

Shkodër 426

Korçë ​304

Fier ​ 284

Lezhë 276

Elbasan 238

Vlorë ​203

Kukës 159

Berat ​ 153

Dibër​ 80

Gjirokastër 66

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH