Aktualitet

Balla: “Goditen”çdo ditë shpërndarësit e drogës, po hetohet për ‘kokat’ e grupit kriminal

Shkruar nga Liberale
Balla: “Goditen”çdo ditë shpërndarësit e

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar ditën e sotme sa i takon “goditjes” nga Policia e Shtetit ndaj shpërndarësve dhe kultivuesve të lëndëve narkotike në vend.

Ai thotë se janë arrestuar e proceduar së fundmi 19 persona, përkatësisht në Shkodër, Tiranë, Elbasan, Prrenjas dhe Vlorë.

“Goditja e kultivuesve dhe shpërndarësve të lëndëve narkotike vijon çdo ditë, me qëllimin e mbrotjes së shëndetit të të rinive dhe çdo qytetari tjetër nga rreziku që sjell përdorimi i tyre. #PaketaeSigurisë në shkolla është e lidhur ngushtësisht me operacionin e Policisë së Shtetit “Tempulli”, duke synuar pastrimin e perimetrit të sigurisë së shkollave nga shpërndarësit e drogës. Operacioni “Sundimi i ligjit” mbron komunitetet tona nga personat me rrezikshmëri të lartë, persona në kërkim nga drejtësia apo ata të cilët posedojnë armë pa leje.

Në Shkodër, Tiranë, Elbasan, Prrenjas dhe Vlorë, u arrestuan, ndaluan/proceduan 19 shtetas. U sekuestruan sasi lënde narkotike dhe automjete që përdoreshin në veprimtari kriminale.

Vlerësoj bashkëpunimin e shkëlqyer mes Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë të Jurisdiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për hetimin e thelluar proaktiv që çoi tek kokat e grupit kriminal të përfshirë në kultivimin mijëra bimëve narkotike në Shkodër”, thotë ministri.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH