Aktualitet

Anila u shtyp nga roboti në kompaninë e ushqimeve të ngrira, vdekje mizore për shqiptaren në Itali

Shkruar nga Liberale
Anila u shtyp nga roboti në kompaninë e ushqimeve të ngrira,

Anila Grishaj, 26 vjeçe, me origjinë shqiptare, menaxhere e një fabrike ushqimesh të ngrira të kompanisë Bocon në Pieve di Soligo (Treviso) ku punonte prej mbi pesë vitesh, vdiq pasditen e së martës e shtypur nga një makineri e madhe ambalazhimi. Roboti paletizues (ky është emri teknik i zhargonit për makinën që automatizon lëvizjen e paletave me produkte) shtypi rruazat e saj të qafës.

Trauma ishte shumë e dhunshme. Ndihma e kolegëve të tij të dëshpëruar ishte e kotë. Anila ka ndërruar jetë praktikisht menjëherë. Nuk është e qartë nëse ishte një dështim i sistemit të madh, një mosfunksionim, apo një gabim njerëzor, një lëvizje e gabuar e punëtores. Prokuroria e Trevisos ka hapur një hetim që do të hedhë dritë mbi shkaqet dhe dinamikën e aksidentit që i kushtoi jetën Grishajt.

Momente tensioni para kompanisë

Në mbrëmje ka pasur momente tensioni para kompanisë: disa familjarë dhe miq janë larguar nga policia. Ata donin të hynin dhe të shihnin vendin e tragjedisë, por rregullat e inspektimeve në vendin e një aksidenti fatal nuk mund ta lejonin. Anila Grishaj, e diplomuar për turizëm nga Valdobbiadene, jetonte në Vergoman të fshatit Miane së bashku me prindërit, motrën dhe vëllain.

Anila kishte huazuar buzëqeshjen e saj në rrjetet sociale një vit më parë për një fushatë promocionale për kompaninë, në të cilën u prezantuan punëtorët: "Anila vjen nga Shqipëria, një vend që pret të zbulohet. I pëlqen pazari, i pëlqen të hajë dhe produkti i saj i preferuar është fokacia e mbushur me speca, patëllxhanë dhe provola e tymosur”, thuhet në mesazhin që shoqëron shkrepjen.

Zemërimi i sindikatave

"Kërkojmë që menjëherë të bëhet qartësia. Është shqetësuese të lexosh për aksidente në punë çdo ditë kur duhet të jetë vendi më i sigurt në botë pas shtëpisë tënde. Diçka nuk shkon nëse që nga fillimi i vitit kemi pasur më shumë se 60 vdekje në punë (në Veneto, red. ): është absolutisht e nevojshme të rishikohen dhe përditësohen, nëse është e nevojshme, protokollet e sigurisë”, thotë Gian Luca Fraioli, koordinator i Uil Veneto-Treviso.

Sindikata Fiom Cgil bën thirrje për një ditë greve provinciale. "Ne shprehim të gjitha ngushëllimet dhe zemërimin tonë për përsëritjen e vrasjeve në punë dhe ngushëllimet tona për familjen dhe të gjithë njerëzit e afërt me punëtoren e re", komenton Augustin Breda, RSU Fiom Cgil, fjalët e të cilit raportohen nga TrevisoToday./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH