Aktualitet

‘Më 26 dhjetor vendosi masën e sigurisë për Berishën’/ Aksidentohet makina që shoqëronte familjen e gjyqtares Irena Gjoka, dyshimet e para

Shkruar nga Liberale
‘Më 26 dhjetor vendosi masën e sigurisë për

Shkaktari i aksidentit të ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku u përfshi në një aksident rrugor makina e Gardës e cila eskortonte familjen e kryetares së Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion, Irena Gjoka, është një polic në Policinë Rrugore që po drejtonte mjetin me targa zvicerane.

Kanë kërkuar kamerat për të parë çfarë rregullash ka shkelur shkaktari i aksidentit, mbasi njëri nga gardistët e Republikës ka thënë që udhëtoi mbas nesh që në Rinas e deri në selitë ku ndodhi aksidenti.

Në Rinas, Garda e Republikës, thuhet nga Policia Kufitare se priti djalin e gjyqtares Irena Gjoka, e cila prej ditësh është nën ruajtje dhe mbrojtje. Fillimisht Policia Rrugore e Tiranës në mënyrë të paprecedentë e ka raportuar që nuk kishte anëtarë të familjes së gjyqtares në makinën që po eskortohej nga Garda e Republikës.

Por kjo përpjekje për ta fshehur ngjarjen ka zgjatur vetëm 30 minuta, pasi Garda ka treguar itenerarin dhe kë po eskortonte. Megjithëse mekanizmi është i dukshëm që është aksident automobilistik, është angazhuar edhe SHISH për informacione më të thelluara, bëjnë me dije burime shumë të sigurta të Anila Hoxhës.

Garda e Republikës bëri me dije, thotë Anila Hoxha, se i ka kërkuar tre herë personit të aksidentit që të distancohej dhe të mos hynte më eskortim, por shtetasi me detyrë polic rrugor nuk është bindur.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH