Aktualitet

Shpërthen vullkani gjigant në Islandë, llava e tymi mbulojnë gadishullin

Shkruar nga Liberale
Shpërthen vullkani gjigant në Islandë, llava e tymi mbulojnë

Një vullkan shpërtheu gjatë natës në jugperëndim të Islandës, duke nxjerrë llavë dhe tym në një zonë të gjerë pas javësh aktiviteti intensiv tërmetesh.

Shpërthimi në gadishullin Reykjanes filloi rreth orës 22:00. sipas kohës lokale, pas një tërmeti, tha në një deklaratë Zyra Meteorologjike Islandeze.

Kjo e fundit aportoi se shpërthimi ndodhej afër Hagafell, rreth 3 kilometra në veri të qytetit të Grindavík. Në një deklaratë të martën, qeveria e Islandës tha se pjesa e çarjes është pothuajse 4 kilometra e gjatë. Siç raportohet, ky është shpërthimi i katërt në zonë që nga viti 2021 dhe më i madhi deri më tani.

Pikërisht nga frika e shpërthimit të vullkanit, autoritetet muajin e kaluar evakuuan afro 4,000 banorë të qytetit të peshkimit Grindavik dhe mbyllën banjën gjeotermale të Blue Lagoon aty pranë. Aeroporti Ndërkombëtar Keflavik aty pranë i Reykjavikut mbetet i hapur, megjithëse me vonesa të shumta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH