Globi

28-vjeçarja vetëvaret në qeli. Dhimbja e nënës: Më tha, ‘nuk duroj më!’

Shkruar nga Liberale
28-vjeçarja vetëvaret në qeli. Dhimbja e nënës:

Dy të burgosur vdiqën në një ditë të vetme, pesë që nga fillimi i vitit: dy ditë më parë në Torino humbën jetën në burg dy gra, Susan John, 43 vjeçe dhe Azzurra Campari, 28 vjeçe.

Azzurra Campari, me origjinë nga Riva Ligure (Imperia), kishte qenë në burg që nga maji për vjedhje të vogla të lidhura me varësinë nga droga: asaj iu desh të vuante një sërë dënimesh dhe ishte pas hekurave për këtë shkak. Në të kaluarën ajo kishte tentuar akte të vetëlëndimit dhe ishte trajtuar në Serd: këtë herë ajo i shkoi deri në fund vendimit dhe i mori jetën vetes së saj. Në Repubblica, fjalët e dhimbjes nga nëna e saj Monica: "Isha e shqetësuar për gjendjen e saj, prisja ta takoja në intervistë javën tjetër - thotë ajo - herën e fundit që folëm në video-telefonatë më tha se nuk mund të merre më".

Vajza, me origjinë nga Riva Ligure (Imperia) dhe e cilësuar nga ish-shokët e qelisë si problematike, ishte transferuar në Torino dy javë më parë nga burgu Genoa-Pontedecimo dhe ndodhej në izolim kur i mori jetën. Ai nuk kishte ndonjë krim të madh pas tij: vjedhje të vogla, një biçikletë të gjetur në rrugë, disa ankesa për përbuzje ndaj policëve në burg. “Ishte në një situatë të vështirë dhe gjendja e tij ishte e njohur për të gjithë – ishin fjalët e avokates Marzia Ballestra – nuk e dimë ende nëse do të urdhërohet autopsia dhe as kur do t’i kthehet kufoma familjes”. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH