Aktualitet

1 vit burg për ish-kryebashkiakun e Fushë Arrëzit

Shkruar nga Liberale
1 vit burg për ish-kryebashkiakun e Fushë Arrëzit

Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka dënuar me 1 vit e 6 muaj burgim ish-kryebashkiakun e Fushë Arrëzit, Fran Tuci për shpërdorim detyre.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi i ulet në 1 vit burg. GjKKO ka dhënë edhe dënim plotësues për Tucin. Për 5 vite ai nuk ka të drejtë të ushtrojë funksione publike.

Sipas SPAK, Tuci së bashku me ish-kreun e Njësisë Administrative Iballë, Ndoc Marku kanë dëmtuar një sipërfaqe të madhe pyjore duke hapur një segment të ri rrugor në kundërshtim me ligjin.

Punimet e kryera nga administrator i një subjekti privat gjithashtu ka dëmtuar rëndë terrenin që i përket këtij fondi pyjor. Dëmi i përllogaritur nga IKMT Shkodër, pas inspektimit të kryer në terren, kap vlerën e 234,007,500 lekë.

 

Liberale Newsroom

All - General - 1
Poll
All - General - 2
All - General - 3
All - General - 4
All - General - 6
All - General - 7
SHQIPENGLISH