Globi

Zyrtari amerikan: Putin nuk do t'i japë fund luftës në Ukrainë përpara zgjedhjeve të 2024

Shkruar nga Liberale
Zyrtari amerikan: Putin nuk do t'i japë fund luftës në

Presidenti Vladimir Putin nuk do t'i japë fund luftës me Ukrainën përpara se të mësojë rezultat i zgjedhjeve presidenciale të nëntorit 2024 në Shtetet e Bashkuara, një zyrtar i Departamentit të Shtetit tha të martën, pasi u ngritën shqetësimet se një fitore e mundshme nga ish-presidenti republikan Donald Trump do të nënkuptonte ndryshimin e mbështetjes perëndimore për Kievin. Manjati, i cili planifikon të kandidojë për rizgjedhje në 2024 dhe po kryeson me një diferencë në garën e brendshme republikane, ka kritikuar ashpër mbështetjen e Uashingtonit për Kievin.

Zyrtari diplomatik amerikan, i cili foli me gazetarët pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel, vuri në dukje se mbështetja e aleancës për Ukrainën është rikonfirmuar pasi supozohet se nuk ka gjasa një marrëveshje paqeje në vitin 2024.

"Ajo që unë pres është që Putini nuk do të pajtohet me paqen, apo paqen e vërtetë, përpara se të shohë se cili do të jetë rezultati i zgjedhjeve tona," vuri në dukje zyrtari amerikan, duke folur në kushte anonimiteti.

I pyetur nëse ai shpreh një opinion personal apo atë të administratës së Joe Biden, ai u përgjigj se ky qëndrim "është i pranuar gjerësisht".

"Ky ishte konteksti në të cilin të gjithë aleatët shprehën mbështetjen e tyre të fortë për Ukrainën", në takimin e djeshëm të Ministrave të Jashtëm, shtoi ai, pa përmendur emrin e zotit Trump dhe as duke thënë qartë se çfarë mendonte se do të kishte pasojat e një fitoreje të mundshme zgjedhore të republikanëve për mbështetjen perëndimore në Kiev.

Administrata e presidentit demokrat Biden ka ofruar dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake dhe ndihmë për Ukrainën që kur ushtria ruse pushtoi vendin në shkurt të vitit 2022. Por fondet shtesë që ai i ka kërkuar Kongresit të miratojë është bllokuar nga një grup republikan në Dhomën e Përfaqësuesve Trump.

Manjati ka premtuar se do t'i japë fund luftës në Ukrainë brenda 24 orëve nëse zgjidhet sërish në presidencë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ftoi Trump në Kiev në fillim të këtij muaji për të parë vetë shtrirjen e konfliktit./Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH