Globi

Zgjedhjet në Turqi/ Numërohen 80% e votave, kryeson Erdogan

Shkruar nga Liberale

Informacionet tregojnë se sipas rezultateve me 80% të votave të numëruara në Turqi, Tayyip Erdogan kryeson me 50,43%, Kemal Kilicdaroglu 43,77%, Sinan Ogan 5,31% dhe Muharrem Ince 0,5%.

Në 80% të votave të numëruara, Stambolli dhe qendrat e tjera të mëdha urbane të Turqisë integrohen gradualisht dhe forcohet përqindja e kandidatit të opozitës Kemal Kilicdaroglu. Këto shifra vijnë nga agjencia e kontrolluar nga shteti Anadoli, e cila publikon një rrjedhë rezultatesh me urdhër të Ministrisë së Brendshme të kontrolluar nga Tayyip Erdogan.

Minut pas minute, ndërsa më shumë numërime përfshihen në rezultatet zyrtare, tendenca tregon se epërsia fillestare e Tayyip Erdogan po zvogëlohet dhe përqindja e Kemal Kilicdaroglu po rritet.

Numërimi i 80% të votave katër orë pas mbylljes së qendrave të votimit në Turqi (17:00), kjo shifër tregon se numërimi zyrtar po ecën me ritme shumë të shpejta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH